Témata probíraná v semináři:
1. Předmět a smysl historické lingvistiky. Lingvistika a filologie.
2. Genetická příbuznost mezi jazyky. Metody v historické lingvistice.
3. Jazyková typologie.
4. Strukturní typ angličtiny a jeho proměna v čase.
5. Grafika moderní angličtiny z historického hlediska.
6. Výslovnost moderní angličtiny z historického hlediska.
7. Morfologický systém moderní angličtiny z historického hlediska.
8. Syntax moderní angličtiny z historického hlediska.
9. Slovotvorba moderní angličtiny z historického hlediska.
10. Slovní zásoba angličtiny ve světle historie.
11. Jazyková změna ve fonologii, morfologii a syntaxi. Jazyková analogie.
12. Lexikální a sémantická změna.
13. Kontakt mezi jazyky.
Přednáška se v přehledu zabývá vnějšími i vnitřními dějinami angličtiny s důrazem jednak na nejvýznamnější sociální a kulturně-historické aspekty tohoto vývoje, jednak na proměnu jazykového systému v rámci lingvistické typologie. V těchto souvislostech a s oporou v biblických textech se probírá období staroanglické (7.-11. století), středoanglické (11.- 15. století), raně novoanglické (15.-18. století) a období pozdně novoanglické (19.-20. století).
Smyslem kursu je zprostředkovat studentům pochopení základních diachronních souvislostí a přirozeně tak doplňovat ostatní lingvistické discipliny, jež se zabývají synchronním popisem angličtiny. Seminář, zaměřený jako pokračovací k přednášce "Historický vývoj anglického jazyka", probírá témata přednášky soustavněji, podrobněji a na vyšší teoretické úrovni.
Práce v semináři zahrnuje jak četbu a filologickou analýzu většího počtu historických biblických textů, tak prezentaci vybraných teoretických problémů z odborné literatury s diskusí a aplikací na konkrétní jazykový materiál ve cvičeních. Všechny požadavky pro zápočet je nutné splnit do konce zkouškov ého období akademického roku, ve kterém si student předmět zapsal.