Anotace předmětu:
Cílem dvousemestrálního cyklu kurzovních přednášek je rozšířit a utřídit znalosti studentů o všech klíčových politických, sociálních, hospodářských a náboženských aspektech českých dějin v období raného novověku (ca 1526–1792), a to v kontextu středoevropských, evropských, popř. i světových dějin. Přednášky jsou řazeny vesměs chronologicky a součástí výkladu je i základní historiografický přehled k jednotlivým tématům. Účast na přednáškách není povinná, ani kontrolovaná. Rozsah přednesené látky ale tvoří základ pro zkoušku uzavírající tento předmět.
Zkouška:
Zkouška, při níž jsou ověřovány faktografické znalosti a schopnost zasadit je do širších souvislostí, probíhá na základě sylabu předmětu a probrané látky v přednáškách, popř. cvičeních. Tyto základní znalosti si studenti rozšiřují studiem přehledových prací (synt éz), např. příslušných svazků Velkých dějin zemí Koruny české – viz seznam doporučených pramenů a literatury.
Podmínkou pro zahájení zkoušky je odevzdání prostudované literatury (min. 20 titulů), tj. alespoň deseti tematických odborných (!) monografií, čtyř pramenných edic a libovolného počtu odborných (!) studií k přednášené problematice dle vlastní volby. Při výběru se lze inspirovat buď tituly v níže uvedeném seznamu, případně dalšími, zmiňovanými v rámci přednášek a seminářů. U studentů, kteří za zkoušku obdrží snížený počet kreditů (tři) lze tolerovat nižší množství prostudované literatury (min. však 15 titulů celkem). Součástí předkládaného seznamu studentů nejsou přehledové práce (syntézy), ani jejich jednotlivé kapitoly.
U zkoušky jsou zadávány dvě otázky, z nichž první se vztahuje k tematice z období přibližně 1526–1620 a druhá k tematice přibližně z období 1620–1792. Doporučujeme proto, aby studenti volili literaturu do seznamu tak, aby se zhruba polovina týkala období do roku 1620, druhá polovina pak období po roce 1620.