1. Prameny aktové povahy institucionální a osobní provenience od roku 1848 do druhé poloviny 20. století. 2.
Fondy zásadní důležitosti pro pozn ání českých národních dějin v domácích archivech i archivech rakouských a německých. 3. Aktové prameny sdělovací, pamětní, pojišťovací, evidenční, vnitroinstitucionální a privátní. 4.
Tištěné prameny - schematismy, kompasy, úřední kalendáře, adresáře. 5. Statistiky - ústřední, zemské, regionální, a komunální povahy. 6.
Zprávy o činnosti, výroční a jubilejní zprávy, stenografické protokoly a tisky periodické i příležitostné, programy stran a hnutí. 7. Tištěné právní předpisy. 8.
Prameny tiskem vydané - deníky, korespondence, paměti, dobová publicistika, edice dokumentů. 9. Dobový periodický tisk jako historický pramen. 10.
Fotografie a film hraný i dokumentární jako pramen. 11. Vtipy a anekdoty, zejména politického rázu a jejich význam pro poznání dobové mentality společnosti.
Smyslem předmětu je podat ucelený přehled o různých typech pramenů raného novověku, zejména o pramenech neúřední provenience. Probírány jsou přehledy a pomůcky, bibliografie a edice těchto pramenů.
Důraz je kladen na základní poučení o pramenech materiální kultury a pramenech obrazových, největší část výkladu ovšem připadá na prameny písemné, zejména prameny literární, prameny osobní povahy a na publicistiku.