Charles Explorer logo
🇨🇿

Základy výpočetní techniky II

Předmět na Filozofická fakulta |
AAH300015

Sylabus

1.Práce ve Wordu - rozšíření dovedností z předchozího kursu: Členění dokumentu do oddílů. Vytváření poznámkového aparátu - i víceúrovňového.

Automatické vytváření obsahu. Slučování souborů (např. vytvoření adresných pozvánek pro větší skupinu lidí), vytvoření vstupních dat pro slučování souborů v programu Word i v programu Excel, problém přechylování - programováni textu, výběr záznamů ze souboru vstupních dat pro slučování (filtry).

Automatický text. Psaní matematických výrazů (editor rovnic).

Podrobnosti o formátování znaků: meziznaková mezera, psaní proloženým písmem, překrývání znaků, umístění textu vůči řádku, proklad písma (kerning). Vlastnosti dokumentu.

Závěrečná práce ve Wordu: vytvoření vlastní navštívenky. 2.Práce v Excelu: Vytváření grafů. Práce s tabulkou jako s jednoduchou databází (řazení, a filtry). ?Výpočty" s textem.

Vytvoření datového souboru pro slučování souborů ve Wordu. Základní statistické výpočty (průměr, počet výskytů jevu).

Kopírování s relativními i absolutními adresami. Optimální organizace programování výpočtů.

Práce s více listy. Speciální kopírování: jen vzorců, jen výsledků výpočtů, jen formátu buňky. 3.Práce v databázovém systému Access: návrh a vytvoření struktury tabulky, úpravy struktury, vkládání dat, úpravy dat, vytvoření formuláře pro vkládání dat, tvorba dotazů, vytváření sestavy pro zobrazení a tisk dat, spolupráce Accessu s Excelem a s Wordem. 4.V případě zájmu: základy tvorby HTML stránek.

Anotace

Předmět seznamuje studenty archivnictví s problematikou lokálních a celosvětových počítačových sítí, se službami sítě internet (e-mail, ftp, www), poskytuje základy tvorby webových stránek, podává přehled o informačních zdrojích o archivnictví na internetu a představuje studentům nejrozšířenější programy, využívané při tvorbě informačních systémů v archivech, včetně programu PEVA, distribuovaného Archivní správou MV ČR.