Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny a kultura tištěné knihy

Předmět na Filozofická fakulta |
AAH300024

Sylabus

Zimní semestr - PhDr.Kamil Boldan, Národní knihovna 1) Vynález knihtisku, jeho předstupně, Gutenberg, základy technologie tisku z výšky 2) Evropský knihtisk ve 2. pol. 15. a 1. pol. 16. stol. 3) Typologie inkunábulí a postinkunábulí - zákl. součásti a charakteristika raných tisků 4) Základní bibliografie a katalogy inkunábulí. Gesamtkatalog der Wiegendrucke a práce s ním.

Praktický nácvik identifikace inkunábulí 5-6) Nástin dějin českého a moravského knihtisku do 1547 7) Typologie starých tisků. Základní zahr. retrospektivní bibliografie 8) Domácí retrospektivní bibliografie.

Knihopis. Pravidla pro popis st. tisků 9) Praktický nácvik identifikace starých tisků v Knihopisu 10) Grafické techniky užívané v ilustracích od 15. do konce 18. stol. 11) Knižní vazba, technologie, struktura, jedn. součásti, techniky výzdoby, materiály etc.

Dějiny knižní vazby v ukázkách- gotika, renesance, baroko, empír 12) Jednolisty a letáky jako informační médium; úřední tisky letní semestr - PhDr. Olga Fejtová, Archiv hl. města Prahy 1) Knihtisk a knižní obchod v Čechách v době předbělohorské 2) Knihtisk a knižní obchod v Čechách v 17. - 18. století 3) Evropský knihtisk a knižní obchod 16. - 18. století 4) Úvod do studia dějin knihoven 5) Měšťanské knihovny - prameny výzkumu 6) Měšťanské knihovny českých měst období raného novověku 7) Měšťanské knihovny v evropských městech raného novověku 8) Šlechtické knihovny a vznik sálových palácových knihoven 9) Knihovny v církevním prostředí raného novověku 10) Cenzura a její historie 11) Kniha v systému dobové raně novověké komunikace (mediální a komunikační teorie M.

Giesecke, W. Faulstich) 12) Čtení jako sociokulturní i psychologický proces - ?vnitřní" historie čtení

Anotace

Cílem přednášek je poskytnout studentům oboru archivnictví, tedy budoucím specialistům na práci s povětšinou psanými historickými prameny, úvod do problematiky tištěné knihy od doby vynalezení knihtisku v pol. 15. stol. až do konce 18. století. Vedle základních nástinů dějin domácího i evropského knihtisku, dějin obchodu s knihami, cenzury, dějin četby, dějin knihoven atd. budou přednášky orientovány i na zvládnutí práce s tištěnými prameny.

Zorientují se v typologii, tedy v základních formálních součástech tištěných knih. Studenti budou seznamováni s existujícími domácími i zahraničními bibliografiemi a naučí se v nich staré tisky identifikovat a následně je popisovat. Pozornost bude věnována i navazujícím oblastem jako je knižní vazba či grafické techniky.

Vzhledem k tomu, že přednášky budou probíhat v odd. rukopisů a starých tisků Národní knihovny a v Archivu hl.m. Prahy, bude možné výklady doplňovat menšími výstavkami k probírané problematice či přímo prací s historickými tisky.