Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny a kultura tištěné knihy

Předmět na Filozofická fakulta |
AAH500002

Sylabus

zimní semestr - PhDr. Kamil Boldan, Národní knihovna ČR 1) Vynález knihtisku, jeho předstupně, Gutenberg, základy technologie tisku z výšky 2) Evropský knihtisk ve 2. pol. 15. a 1. pol. 16. stol. 3) Typologie inkunábulí a postinkunábulí - zákl. součásti a charakteristika raných tisků 4) Základní bibliografie a katalogy inkunábulí.

Gesamtkatalog der Wiegendrucke a práce s ním. Praktický nácvik identifikace inkunábulí 5-6) Nástin dějin českého a moravského knihtisku do 1547 7) Typologie starých tisků.

Základní zahr. retrospektivní bibliografie 8) Domácí retrospektivní bibliografie. Knihopis.

Pravidla pro popis st. tisků 9) Praktický nácvik identifikace starých tisků v Knihopisu 10) Grafické techniky užívané v ilustracích od 15. do konce 18. stol. 11) Knižní vazba, technologie, struktura, jedn. součásti, techniky výzdoby, materiály etc. Dějiny knižní vazby v ukázkách- gotika, renesance, baroko, empír 12) Jednolisty a letáky jako informační médium; úřední tisky letní semestr - PhDr.

Olga Fejtová, Archiv hl. města Prahy 1) Knihtisk a knižní obchod v Čechách v době předbělohorské 2) Knihtisk a knižní obchod v Čechách v 17. - 18. století 3) Evropský knihtisk a knižní obchod 16. - 18. století 4) Úvod do studia dějin knihoven 5) Měšťanské knihovny - prameny výzkumu 6) Měšťanské knihovny českých měst období raného novověku 7) Měšťanské knihovny v evropských městech raného novověku 8) Šlechtické knihovny a vznik sálových palácových knihoven 9) Knihovny v církevním prostředí raného novověku 10) Cenzura a její historie 11) Kniha v systému dobové raně novověké komunikace (mediální a komunikační teorie M. Giesecke, W.

Faulstich) 12) Čtení jako sociokulturní i psychologický proces - ?vnitřní" historie čtení

Anotace

Cílem přednášek je poskytnout studentům oboru archivnictví, tedy budoucím specialistům na práci s povětšinou psanými historickými prameny, úvod do problematiky tištěné knihy od doby vynalezení knihtisku v pol. 15. stol. až do konce 18. století. Vedle základních nástinů dějin domácího i evropského knihtisku, dějin obchodu s knihami, cenzury, dějin četby, dějin knihoven atd. budou přednášky orientovány i na zvládnutí práce s tištěnými prameny.

Zorientují se v typologii, tedy v základních formálních součástech tištěných knih. Studenti budou seznamováni s existujícími domácími i zahraničními bibliografiemi a naučí se v nich staré tisky identifikovat a následně je popisovat. Pozornost bude věnována i navazujícím oblastem jako je knižní vazba či grafické techniky. Vzhledem k tomu, že přednášky budou probíhat v odd. rukopisů a starých tisků Národní knihovny a v Archivu hl.m. Prahy, bude možné výklady doplňovat menšími výstavkami k probírané problematice či přímo prací s historickými tisky.

Ivan Hlaváček, Úvod do latinské kodikologie 2 vydání, Praha 1994

Ivan Hlaváček, Kodikologie, in: Ivan Hlaváček – Jaroslav Kašpar – Rostislav Nový, Vademecum pomocných věd historických, Praha 1993, 1997, 2002

Ivan Hlaváček, Knihy a knihovny v českém středověku, Praha 2005

Mirjam Bohatcová a kol., Česká kniha. Praha 1989

Zdeněk V. Tobolka, Kniha. Její vznik, vývoj a rozbor. Praha 1949

Hanns Bohatta, Einführung in die Buchkunde. Wien 1927

Fritz Funke, Buchkunde. Ein Überblick über die Geschichte des Buches. 5., vyd. München-New York 1992

Konrad Haebler, Handbuch der Inkunabelkunde. Leipzig 1925

Ferdinand Geldner, Inkunabelkunde. Eine Einführung in die Welt des ältesten Buchdrucks. Wiesbaden 1978

Douglas C. McMurtrie, The book. The story of printing and bookmaking. 5. vyd. New York 1957

Marie Černá, Stručné dějiny knihtisku. Praha 1948

Josef Volf, Dějiny českého knihtisku do roku 1848. Praha 1926