Cílem předmětu je seznámení se systémem personálních činností v organizaci, s dílčími personálními činnostmi zajišťovanými personálním útvarem a vedouc ími pracovníky. Stručná charakteristika obsahu předmětu:
1. Motivace a stimulace pracovníků (osobnost člověka ve vztahu k práci; teorie pracovní motivace; pracovní spokojenost; motivační program organizace)
2. Analýza pracovních míst a identifikace kompetencí pracovníků (přehled metod analýzy pracovních míst; popis pracovního místa a kvalifikační profil pracovníka; vytváření pracovních míst; identifikace kompetencí pracovníků)
3. Personální plánování (význam a úkoly plánování v organizaci; plánování v personální oblasti, personální plány)
4. Získávání pracovníků (podmínky získávání pracovníků; vnitřní a vnější zdroje získávání pracovníků; přehled metod získávání pracovníků z vnějších zdrojů; personální marketing; stabilizace pracovníků)
5. Výběr pracovníků (proces výběru pracovníků; kritéria výběru pracovníků; přehled metod výběru pracovníků) Přijímání pracovníků (vznik pracovního poměru, zařazení pracovníka do personální evidence, uvedení pracovníka na pracoviště)
6. Adaptace pracovníků (pracovní a sociální adaptace pracovníků; formální a neformální linie adaptace; oblasti adaptace; individuální plány adaptace pracovníků) Rozmísťování pracovníků (formy rozmísťování pracovníků)
7. Řízení pracovního výkonu a hodnocení pracovníků (proces řízení pracovního výkonu; funkce hodnocení pracovníků; příležitosti k hodnocení pracovníků; hodnotitelé; systematické hodnocení pracovníků; kritéria hodnocení pracovníků; přehled metod hodnocení pracovníků)
8. Odměňování pracovníků (složky odměňování pracovníků; faktory odměňování pracovníků)
9. Vzdělávání pracovníků a plánování osobního rozvoje (proces vzdělávání pracovníků; systematické vzdělávání pracovníků; aktivity v oblasti osobního rozvoje pracovníků)
10. Řízení kariéry pracovníků (dynamika kariéry; politika řízení kariéry; plánování následnictví; řízení talentů)
11. Pracovní podmínky a péče o pracovníky (organizace pracovní doby; pracovní prostředí; bezpečnost a ochrana zdraví při práci; sociálně-psychologické podmínky práce; pracovní zátěž a stres; oblasti péče o pracovníky)
12. Uvolňování pracovníků z organizace (důvody ukončení pracovního poměru; propouštění pracovníků – kritéria a průběh propouštění pracovníků; outplacement)
13. Odbory a kolektivní vyjednávání (práva odborové organizace; postup při kolektivním vyjednávání; kolektivní smlouva) Personální poradenství (oblasti personálního poradenství, sociální audit) Povinná literatura: ARMSTRONG, M. Řízení lidských zdrojů. Praha: Grada Publishing,
2007. ISBN 978-80-247-1407-3. KOCIANOVÁ, R. Personální činnosti a metody personální práce. Praha: Grada Publishing,
2010. ISBN 978-80 -247-2497-3. Doporučená literatura: ARMSTRONG, M. Odměňování pracovníků. Praha: Grada Publishing,
2009. ISBN 978-80-247-2890-2. BĚLOHLÁVEK, F. Osobní kariéra. Praha: Grada,
1994. ISBN 80-7169-083-X. KOUBEK, J. Řízení lidských zdrojů. Základy moderní personalistiky. Praha: Management Press,
2007. ISBN 978- 80-7261-168-3. MILKOVICH, G., T. - BOUDREAU, J., W. Řízení lidských zdrojů. Praha: Grada,
1993. ISBN 80-85623-29-3. ŠTIKAR, J., RYMEŠ, M., RIEGEL, K., HOSKOVEC, J. Psychologie ve světě práce. Praha: Karolinum,
2003. ISBN 80-246-0448-5. WALKER, A. A KOL. Moderní personální management. Nejnovější trendy a technologie. Praha: Grada Publishing,
2003. ISBN 80-247-0449-8. WERTHER, W. B., DAVIS, K. Lidský faktor a personální management. Victoria Publishing,
1992. ISBN 80-85605- 04-X. Zápočet: K zápočtu, který je podmínkou k vykonání zkoušky, je třeba vypracovat písemnou práci v rozsahu 4-6 stran na vybrané téma výhradně v rámci tematických okruhů či jejich podtémat daných obsahem předmětu. Téma není třeba konzultovat s vyučující. Práci je třeba odevzdat (zaslat) vyučující v tištěné podobě na katedru a v elektronické podobě minimálně čtrnáct dní před termínem zkoušky. Písemná práce musí vyhovovat základním požadavkům – musí mít titulní stranu (název předmětu, název práce, jméno studenta, ročník a forma studia a datum vypracování práce), obsah práce není vzhledem k jejímu rozsahu nutný, členění do kapitol je vhodné, práce by měla mít (alespoň stručný) úvod a závěr. Práce musí obsahovat Soupis bibliografických citací – využité zdroje v textu (minimálně tři odborné prameny a případně další zdroje – odborné časopisy, internetové zdroje, které byly v textu využity), Bibliografie – další nevyužité zdroje nejsou povinnou součástí práce. Forma uvádění zdrojů v textu a zápisu zdrojů v Soupisu bibliografických citací (příp. v Bibliografii) musí odpovídat požadavkům stanoveným katedrou (viz pokyny k vypracování písemných prací). Další nezbytnou podmínkou pro získání atestace je úspěšné absolvování znalostního testu (Test k ověření znalostí celkový) k e-learningovému kurzu (v Moodle UK) Personální činnosti_bc3. Klíč ke kurzu obdrží student u vyučující předmětu nebo na sekretariátu katedry.Termín splnění e-learningového kurzu je minimálně dva dny před zkouškou. Zkouška: Požadavky ke zkoušce z předmětu Personální činnosti jsou stručně charakterizovány obsahem předmětu. Zkoušku lze vykonat po získání zápočtu – splnění písemné práce a znalostního testu (Test k ověření znalostí celkový). K ústní zkoušce budou vypsány minimálně tři termíny a jeden termín v následujícím zkouškovém období. Prerekvizitou pro zápočet a zkoušku z předmětu Personální činnosti je předmět Personální řízení – AAN110010.