1. Úvod do ekonomie (ekonomický systém, základní ekonomické problémy a způsob jejich řešení, rodokmen ekonomické vědy, předmět ekonomie, ekonomické myšlení a hospodářská praxe, potřeby, výroba, ekonomické statky, výrobní faktory, hranice produkčních možností, klesající výnosy)
2. Vznik a vývoj zbožně peněžních vztahů (dělba práce, vlastnická izolovanost, vznik peněz, hospodaření subjektů, interakce mezi ekonomickými subjekty, prvky tržního mechanismu - nabídka, poptávka, cena, konkurence; posuny křivek nabídky a poptávky, elasticita poptávky a nabídky, pavučinový teorém)
3. Ekonomické systémy a technická stránka výroby, vláda a její úloha v ekonomice (nutnost koordinace ekonomické činnosti, tržní subjekty, vlastnické vztahy, nedokonalosti trhu, klasifikace ekonomických systémů, příkazová ekonomika, produktivní síly, historie státních zásahů, ekonomické funkce státu, cíle a nástroje hospodářské politiky vlády, typy hospodářské politiky, teorie veřejné volby)
4. Chování spotřebitele na trhu (užitek, rovnováha spotřebitele v kardinalistické a ordinalistické teorii užitku, odvození křivky poptávky)
5. Náklady firmy a její nabídka v podmínkách dokonalé konkurence, firma v podmínkách nedokonalé konkurence (produkční funkce, odvození nákladové křivky, příjmy firmy a její zisk, rovnováha firmy a odvození křivky nabídky, celkové, mezní a průměrné příjmy firmy v podmínkách nedokonalé konkurence, rovnováha a maximalizace zisku firmy v monopolním postavení, cena a zisk v podmínkách oligopolu a monopolní konkurence, vznik výsadního postavení, druhy a formy monopolu, protimonopolní regulace, právní formy podnikání, alternativní cíle firmy)
6. Formování cen na trzích výrobních faktorů. Důchody a jejich rozdělení (teorie mezní produktivity, vyrovnávání mezních produktů, určení mezd v podmínkách dokonalé a nedokonalé konkurence, úloha odborů na trhu práce, trh půdy a pozemková renta, cena půdy, vládní intervence v zemědělství, podstata kapitálu a jeho formy, poptávka a nabídka na trhu kapitálu, finanční trhy, měření nerovností v důchodech, přerozdělovací procesy v ekonomice)
7. Makroekonomické výstupy a jejich měření (kategorie vyjadřující ekonomické výsledky, metody zjišťování hrubého domácího produktu, vypovídací schopnost ukazatele HDP, mezinárodní srovnání výkonnosti ekonomik)
8. Ekonomická rovnováha (spotřeba, úspory, investice, dvousektorový model, agregátní poptávka a její činitelé, pojetí agregátní nabídky, makroekonomická rovnováha)
9. Ekonomický růst a hospodářský cyklus (determinanty ekonomického růstu, hlavní přístupy k hospodářskému růstu v soudobé ekonomii, hospodářský cyklus a jeho fáze, příčiny hospodářského cyklu, ukazatele dynamiky hospodářského vývoje, proticyklická opatření)
10. Peníze, bankovní soustava, trh peněz (podstata a funkce peněz, formy peněz, kvantitativní teorie peněz, bankovní soustava a centrální banka, komerční banky a jejich operace, tvorba peněz, trh peněz, úroková sazba)
11. Inflace, nezaměstnanost (pojetí inflace a její měření, příčiny a formy inflace, důsledky inflace, protiinflační politika, definice a měření nezaměstnanosti, příčiny nezaměstnanosti a její formy, důsledky nezaměstnanosti, aktivní politika zaměstnanosti, Phillipsova křivka)
12. Monetární politika, fiskální politika (předpoklady monetární politiky, cíle a nástroje monetární politiky, typy monetární politiky, měnové centrum a vývoj ekonomiky, dilema centrální banky, veřejné finance, státní rozpočet a jeho struktura, místní finance, Lafferova křivka, státní dluh, státní rozpočet jako nástroj hospodářské politiky)
13. Makroekonomie otevřené ekonomiky (vliv zahraničního obchodu na národní hospodářství, vývoz a dovoz kapitálu, obchodní a platební bilance, nástroje vnější měnové a obchodní politiky, mezinárodní pohyb zboží, služeb, kapitálu a pracovních sil, charakteristika světové ekonomiky, mezinárodní ekonomická integrace a její formy, vstup ČR do EU, transnacionální korporace) Povinná literatura: Vlček, J. Ekonomie a ekonomika. Praha: Wolters-Kluwer,
2009. ISBN 978-80-7357-478-9. Kapitoly: 1; 2;
3.2-3; 4;
5.1-4; 6 (bez dodatku); 7 (bez dodatku);
8.1-2;
9.1-2;
10.1;
10.2.2;
11.1;
11.2.1;
12.2; 13; 14; 15;
16.1;
16.2.1 (jen dvoufaktorová produkční funkce str. 336 -
338);
16.2.2;
17.1; 18; 19;
20.1-2;
21.1-2;
22. Doporučená literatura: Samuelson, P. A., Nordhaus, W. D. Ekonomie.
18. vyd. Praha: NS Svoboda,
2007. ISBN 978-80-205-0590-3. Mankiw, N. C. Zásady ekonomie. Praha: Grada Publishing,
1999. ISBN 80-7169-891-1. Frank, H. R., Bernanke, B. S. Ekonomie. Praha: Grada Publishing,
2002. ISBN 80-247-0471-4. Anotace: Cílem předmětu je seznámit studenty se základními ekonomickými kategoriemi a vztahy mezi nimi. Objasnit nejdůležitější principy ekonomického rozhodování jednotlivých tržních subjektů a státu. Studenti získají základní přehled o mechanismu fungování národního hospodářství. Porozumí makroekonomickému koloběhu, fungování dílčích trhů, makroekonomické rovnováze a ekonomickým fluktuacím v krátkém a dlouhém období. Pochopí základní analytický aparát ekonomické teorie a budou schopni jej použít při posuzování hospodářských procesů na úrovni mikroekonomiky a makroekonomiky. Studenti budou umět analyzovat vývoj reálné ekonomiky, predikovat důsledky hospodářské politiky vlády a centrální banky. Budou schopni identifikovat příčiny mikroekonomických a makroekonomických poruch. Na základě standardně dostupných informačních zdrojů dokáží posoudit účinnost hospodářské politiky vlády. Předmět představuje teoretický základ pro aplikovanou ekonomii. Zkouška: Požadavky ke zkoušce jsou stručně charakterizovány obsahem předmětu. Pozornost je zaměřena na témata: • Rodokmen ekonomické vědy, vymezení předmětu ekonomie • Hranice produkčních možností, alternativní náklady • Vznik a rozvoj směnných vztahů • Tržní mechanismus a jeho prvky • Poptávka, nabídka a faktory, které je ovlivňují • Poptávkově nabídková analýza, pavučinový teorém • Kardinalistická nebo ordinalistická verze teorie užitku, odvození křivky poptávky • Příjmy a náklady firmy • Rovnováha firmy v podmínkách dokonalé konkurence, odvození křivky nabídky • Nedokonalá konkurence, vznik výsadního postavení tržního subjektu • Maximalizace zisku v případě monopolu, možnosti jeho regulace • Vznik cen výrobních faktorů, poptávka po výrobních faktorech • Charakteristika výrobních faktorů • Ekonomický systém, koloběh smíšené ekonomiky • Makroekonomické výstupy a problematika jejich měření • Spotřební a úsporová funkce • Model důchod – výdaje, investiční multiplikátor • Model AS – AD • Ekonomický růst • Ekonomický cyklus • Inflace, její měření, příčiny a důsledky • Nezaměstnanost, její měření a formy • Úloha státu v ekonomice, magický čtyřúhelník • Bankovní soustava, trh peněz • Fiskální politika • Monetární politika