Forma: základní seminář, 2 hod. týdně, předmět bakalářského studia
Požadavky pro získání atestace:
Aktivní účast na semináři, četba primárních textů a sekundární literatury opírající se o Průvodce magisterským studiem (P. Bílek a kol., UK v Praze, Filozofická fakulta, Praha 2002).
Tematické okruhy: 1. K. H. Mácha: báseň Temná noci! Jasná noci!, Máj (3. zpěv) 2. O. Březina: Tajemné dálky, Svítání na západě, Ruce (výběr ? ? a stejně tak u dalších sbírek) 3. K. Toman: Torzo života, Měsíce 4. S. K. Neumann: Kniha lesů, vod a strání 5. F. Šrámek: Splav 6. J. Deml: Můj očistec, Moji přátelé 7. J. Wolker: Host do domu, Těžká hodina 8. V. Nezval: Pantomima, Básně noci 9. F. Halas: Kohout plaší smrt 10. J. Zahradníček: Pokušení smrti, Jeřáby 11. J: Hora: Struny ve větru, Tvůj hlas 12. J. Seifert: Jablko z klína, Ruce Venušiny 13. V. Nezval: Absolutní hrobař, Pět minut za městem 14. J. Orten: Cesta k mrazu, Ohnice
V semináři se budou sledovat dva charakteristické aspekty, které se v české poezii tohoto období výrazně prosazují, nabývají různých podob, dokonce až protikladných, jejichž genezi však najdeme v zárodečném stavu již v díle K. H.
Máchy, to znamená pocit existenciální úzkosti ze skutečnosti, a zároveň neutuchající snaha o jeho překonání na základě různých básnických vizí, což se prosazuje především prostřednictvím různých forem metamorfózy skutečnosti na základě básnické obraznosti. Od ozřejmění iniciační role K.
H. Máchy budou jednotlivé texty vybírány vyučujícím ze sbírek českých básníků od symbolismu až k poezii 30. let.
Při výběru může postupně docházet k dohodě se studenty. Na základě rozboru a interpretace vybran ých textů bude probíhat pokus o určení vývoje a proměn máchovského východiska u jednotlivých básníků, a tím osvojení základních podob české poezie a básnických postupů v tomto období.