Moderní světová literatura ?Viditelná i neviditelná města v literatuře 2 hod. týdně, jednosemestrový Vyučující: Mgr. Blanka Činátlová, PhD. Požadavky k udělení zápočtu: aktivní účast v semináři, referát, průběžná četba zadaných textů Hlavní tematické okruhy:
1) ?ikonografie? města a) město mytologické (Uruk), biblické (Jeruzalém, Babylon, Sodoma, Gomora), alegorické obrazy města (labyrint, kosmos, divadlo) b) u-topos (?nemísto?): město jako obraz (anti)utopických míst, geometricky konstruovaný prostor c) město jako živý organismus (periferie, obrazy nemoci)
2) modernistické město ? město hrdina genius loci (Praha, Petrohrad, Berlín,?) město spoluhráč a rival (Golem) apokalyptický prostor autorských mýtů (Čevengur, Země snivců) město jako past, skrýš, labyrint bez středu (Kafka, Schulz)
3) postmoderní město ? město palimpsest prostor identity a paměti (Velikić, Borges) autorské mýty, rodinná genealogie (Márguéz) ?mentální mapa? (Calvino) mystifikace, proměna detektivních (detektivkových) měst (Auster, Robbe-Grillet)
4) Město jako text a) rámec: hranice, město/neměsto, vnitřní a vnější perspektiva ?městskosti? b) intertextovost: přepisování textu města (?maloměsto?) c) ?scénologie? města (Lipus) d) základní symbolické osy města (vnitřní/vnější, horizontála/vertikála, centrum/periférie, soukromé/veřejné, viditelné/neviditelné, sakrální/profánní) e) časový aspekt města (Vítězí prostor nad časem/časností?): soukromý a veřejný čas, věčnost a trvání/dočasnost a rozpad, mýtický čas, cykličnost a linearita,?
Kurz se soustředí především na hledání různých interpretačních klíčů, které by mohly otevřít ?zámky? románů a povídek moderní literatury. Vzhledem k tomu, že kurz je určen primárně pro studenty bakalářsk ého cyklu, převažují kanonická díla světové literatury.
Rámcovým tématem semináře bude topos města ? město jako téma, hrdina, časová, prostorová i narativní struktura literárního díla.