Charles Explorer logo
🇨🇿

Čtení děl české literatury 20. století II (po roce 1939)

Předmět na Filozofická fakulta |
ABO100136

Sylabus

MÝTUS V MODERNÍ ČESKÉ LITERATUŘE Vyučuje: Mgr. Blanka Činátlová, Ph.D. Forma: volitelný (základní) seminář, 2 hod. týdně, 1 sem. Hlavní tematické okruhy:

1) Literárně teoretické vymezení pojmu ?autorský mýtus?, ?mýtická narativita?, literární tradice mýtického vyprávění.

2) Mýtus jako narativní struktura.

3) ?Mýtický zpěv Sirén? v epických příbězích české poezie.

4) Autorský mýtus a postmoderní poetika románu. Ivan Blatný: Terrestris Oldřich Mikulášek: Vyvolavač (Ortely a milosti) Josef Kainar: Lazar a píseň (Lazar a píseň) Bohuslav Reynek: Job v zimě (Sníh na zápraží), Zázrak v Káni Galilejské (Odlet vlaštovek) Milada Součková: Amor a Psyché Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol Vladimír Holan: Noc s Ofélií Vladimír Šiktanc: Tanec smrti Miloš Urban: Poslední tečka za rukopisy Daniela Hodrová: Trýznivé město (Podobojí, Kukly) Daniela Hodrová: Trýznivé město (Théta) Milana Kundera: Nesmrtelnost

Anotace

Kurz se zaměřuje na četbu a komparativní interpretaci české literatury 2. pol. 20. století. Nejde však o ucelený literárně historický výklad.

Cílem je především kritické čtení a interpretace zvolených textů s přihlédnutím k různým výkladovým a čtenářským kontextům. Výběr textů akcentuje pouze dílčí aspekt, a sice návrat autorského mýtu v moderní literatuře ? repríza i destrukce ?velkých? mýtických příběhů, mýtus jako genius loci, apod.