Návrhy témat jednotlivých seminářů: 1) "Odkaz" venkovského románu z přelomu 19. a 20. století (A. Stašek, T. Nováková, K. V. Rais, J. Holeček) návrhy k četbě:
Teréza Nováková - Na Librově gruntě (1907), Jiří Šmatlán (1906) 2) Ohlasy Josefa K. Šlejhara ve 30. a 40. letech návrhy k četbě:
Bernard Horst - Hučící země (Praha: Sfinx, 1930)
František Lesař - Ovečky na horách (Praha: Novina, 1939; Hradec Králové: Kruh, 1972) příp. Josef K. Šlejhar - Zločin (Praha: Herrmann & synové, 2007); Dojmy z přírody a společnosti / Co život opomíjí (Praha: NLN, 2003) 3) Regionalismus - hledačství "obecného" v archetypech a regionu návrhy k četbě:
Jean Giono - Hlasy země (Praha: Rudolf Škeřík, 1933; Praha: Tichá Byzanc: 1995)
Ch. F. Ramuz - Kdyby se slunce nevrátilo (In Příběhy z hor, Praha: Odeon, 1989; samostatně Tábor: Zahrada, 2003)
František V. Kříž 4) Venkovský sociální román - venkov a levicová kritika návrhy k četbě:
Josef Kocourek - Zapadlí vlastenci 1932 (Praha: Mladá fronta,1961; Ostrava: Profil, 1982); Kalendář, v němž se obracejí listy (Praha: Lidová kultura, 1937)
Jaroslav Kratochvíl - Vesnice (1923) 5) Jan Čep - venkov jako místo existenciáln í projekce návrhy k četbě:
Jan Čep - Zeměžluč, Letnice, Děravý plášť (Praha: Československý spisovatel, 1969) 6) Tendenční a tezovitá próza (ruralismus a ideologie) návrhy k četbě:
Antonín Matula - Stráž (Praha: Novina, 1935); Tělo, svět, ďábla (Praha: Sfinx, 1930)
Zdeněk Rón - Radost na světě (Praha: Novina, 1938)
Jan V. Sedlák - Duha nad krajem (Praha: Novina, 1936) 7) Proměny vnímání času a podoby prózy návrhy k četbě:
F. Křelina - Puklý chrám (Praha: Novina, 1937 + další vydání)
J. Knap - Věno (Praha: Novina, 1944 + další vydání, 5. přeprac. vyd. Praha: ČS, 1968)
Seminář se zaměří na téma venkova a regionu v české literatuře meziválečného období. Na vybraných příkladech z české (okrajově francouzské) literatury sleduje proměny venkovské tematiky v dobových historických souvislostech.
Cílem semináře bude analyzovat, jak je venkov/region v dialogu s dobovým horizontem koncipován a vytvářen jako místo (pojetí světa) pro možné ideologické projekce (ztotožňování s národními mýty, protežovanou interpretací historických událostí, tendenčně vykreslenými sociálními konflikty, hodnotovým nastavením - pedagogičnost, moralizování), existenciální prožitky (krajina a prostorovost, role přírody, vnímání měnícího se času). Podstatou semináře nebude potvrzovat výklady v příručkách, ale vnímat texty v dimenzích celkové prozaické produkce v daném období a sledovat, jak na ně tato díla reagují svou vlastní "řečí" (tematika, kompozice, postavy, časovost, prostor) a jak se např. ideovým proklamacím vzpírají.
Pozornost bude věnována dílům známých i méně známých autorů (J. Knap, J. Čep, F.
Křelina, J. Kocourek, F.
V. Kříž, J.
Kratochvíl, F. Lesař, Z.
Rón ad.).