Typ předmětu: povinný Forma výuky: seminář Doba výuky: Středa 10,50-12,20 Atestace: zápočet Vyučující: Kateřina Veselá, vesela@ufal.mff.cuni.cz Tématické okruhy:
1. Jazykové charakteristiky textu. Zvuková stránka textu, rytmus, verš. Jazykové charakteristiky, morfologie, syntax. Výběr a tvoření slov, přejímání. Grafická stránka textu.
2. Utváření významu v textu. Text jako pojem, literární text, literárnost. Utváření významu v jazykových plánech, významotvorné dění. Jazykové tropy a figury, metafora, symbol.
3. Utváření smyslu v textu. Rozdíl mezi významem a smyslem. Fungování světa díla, fikční svět, mimesis. Lyrický subjekt, vypravěč, postavy. Prostor a čas.
4. Fungování textu v kontextu. Problematika autorství a čtenářství, autorský záměr. Fungování textu v historii, proměny jeho vnímání, časová distance mezi textem a vnímatelem. Vzájemné ovlivňování textů, intertextovost, transtextovost.
Seminář je jednosemestrální kurz určený především studentům nižších ročníků. Jeho hlavním tématem je úvod do teorie literatury se zvláštním zřetelem k interpretaci uměleckých textů.
Jeho hlavní část bude věnov ána obecným nástrojům interpretace textu, jednotlivé žánry budou probírány vždy současně v rámci jednotlivých postupů, nikoli postupně a odděleně. Výuka bude probíhat formou diskuse o přečtených základních studiích nebo jejich částech a následné aplikaci získaných poznatků na vybraných textech české beletrie.
V jednotlivých tématických okruzích se budeme zabývat rozborem nejdůležitějších rovin uměleckého díla ? jeho jazykem, významem, smyslem a přesahy do kontextu. Hlavní cílovou dovedností, ke které kurz směřuje, je schopnost orientovat se v metodách analýzy literárního díla a aplikovat je se zřetelem k povaze textu i vlastnímu zaměření.