Tematické okruhy:
1) Kultura a paměť, vzpomínkové figury a metafory pam ěti ve středoevropské literatuře
2) Mýtus a mytizace jako transfigurace reality (Macura, Magris)
3) Literatura jako médium "politické" a "národní" paměti, politizování kultury, angažovaný spisovatel (Havel, Kundera, Michnik, Konrád,?)
4) Habsburský mýtus a nostalgická vzpomínka - obrazy rozpadu
5) Svět včerejška: dětství jako vzpomínková figura, sen o minulém čase a ztraceném domově, stesk po ztraceném ráji obrazy dětství (Schulz, Marai, Esterházy, Hrabal)
6) Téma o obrazy zapomínání a zapomnění v středoevropské literatuře
2.pol.20.století (Chwin, Sebald, Kundera, Milosz,?)
7) Literární žánr "pamětí"
8) Rozpad komunismu v literárních a filmových reprezentacích, reinterpretace minulosti, "nová" postkomunistická situace
9) Literární a mediální emblémy postkomunismu: pokus o komparaci; literární události devadesátých let?
10) Fenomén "ostalgie" ve středoevropských literaturách
11) Loci comunes kolektivní paměti a jejich architektonické a literární reprezentace: síně paměti (muzea, národní divadla, ?)
Kurz se zaměřuje na téma a obrazy paměti ve středoevropské literatuře. Hlavní perspektivou nebude analýza historického vyprávění ale pokus o literárně antropologickou analýzu literatury jako média, jež vědomě (re/de)konstruuje paměť - historickou, politickou, kulturní, osobní.
Zaměříme se analýzu těchto vzpomínkových figur. Rámec poskytne středoevropská literatura. Často se píše o tom, že právě středoevropská kultura je stigmatizována dějinami - jak se tedy pod jhem dějin vzpomíná? Jaké jsou literární mechanismy vzpomínání? Nutí "dějinné trauma malých národu" k (ne)vědomému zapomínání či destrukci paměti? Dílčím tématem bude nostalgie - dědictví "habsburského mýtu" a současně konstruování "osobních" vzpomínkových figur.
V souvislosti s (n)ostalgií se dostaneme rovněž k analýze vizuálních reprezentací (reklama, film,?).