Tematické okruhy:
1) symbolické topologie: střet a průniky symbolických krajin (habsburská, barokní, nacion ální) a jejich uměleckých reprezentací
2) nostalgické krajiny dětství
3) ztracené krajiny "malých" vlastí a národů, krajina vyhnání a vystěhování
4) "Heimweh": psanci a vyhnanci, zaniklé kulturní prostory střední Evropy (polské Kresy, Kosovo, polská Litva, židovská Halič)
5) toposy exilu - proměny domova, obraz hranice, ztraceného světa
6) topografie domova a vlasti ve vzájemné komparaci, významná symbolická místa v krajině, výtvarném umění, literatuře, v hudbě, divadle a ve filmu (prostor hranice, střed Evropy, sídlo dynastie, poutní místo, prohraná bitva aj.)
7) k symbolické topografii národních kultur, komparace výrazných toposů (romantická ruina, venkovská idyla, hory) i konrétních emblematických krajin (Tatry, Sudety, Kresy, Vídeň, Dunaj, pusta aj.)
8) topologie města, vesnice a veřejných prostor ve vzájemné komparaci: hospoda, divadlo, šlechtické sídlo, vesnice, kostel, hřbitov, ulice, náměstí, náves, vězení, kasárna atd.
9) topologie bytu: topografie intimity v literatuře, filmu atd. - postel, spíž, obývací pokoj, půda, sklep, chodba, dětský pokoj, skrýš
Seminář se soustředí na analýzu "literárních mikrokosmů" převážně ve středoevropské literatuře. Literární topologií se budeme zabývat ve dvou kontextech.
Literárně komparatistický se zaměří na analýzu specifických toposů středoevropské literatury (ztracené krajiny malých národů, prostory exilu a vyhnanství, apod) a současně na analýzu dílčích fikčních toposů (toposy intimity, hranice, apod.) Druhá, kulturně antropologická perspektiva bude vnímat krajinu jako text, který se stává určitým referenčním rámcem, na základě něhož dochází ke konstruování různých "imaginárních společenství" a kulturních identit.