Tematick é okruhy - zimní semestr: 1) K. H.
Mácha: Máj (3. zpěv - úryvek) 3) O. Březina: Ó sílo extází a snů, Svítání na západě (Tajemné dálky, Svítání na západě) ¨ 4) K.
Toman: Píseň (Torzo života), Září (Měsíce) 5) J. Deml: Tulipán a další apostrofy z Mých přátel (1917) 6) J.
Wolker: Kamna, Žně (Host do domu), Moře (Těžká hodina) 7) V. Nezval: Abeceda, Týden v barvách, Klára (Pantomima, 1924) 8) F.
Halas: Večer (Sépie) 9) J. Zahradníček: Užovka (Jeřáby, 1933) 10) V.
Holan: Náměsíčný (Vanutí, 1932) Tematické okruhy - letní semestr: 1. J.
Neruda: Hastrman, U tří lilií 2) K. Čapek: Čitamani a ptáci, Básník ( Povídky z jedné a druhé kapsy) 3. J. Čep: Cesta na jitřní( Dvojí domov, 1. sv.
Díla Jana Čepa) 4) J. Durych: Kurýr (Rekviem) 5) B.
Hrabal: Taneční hodiny pro starší a pokročilé 6) W. Shakespeare: Hamlet Základní tematické okruhy mohou být po dohodě se studenty modifikovány a rozšířeny.
Tento dvousemestrální kurz bude rozdělen na zimní semestr, v něm bude probírána poetika a interpretace poezie. Letní semestr pak bude věnována poetice prózy a dramatu. Lyrice tak bude věnován do jisté míry větší časový úsek, protože je nepochybně kondenzátem jazykových prostředků, které se často rovnomocně a výrazně podílejí na vytváření ostatních slovesných druhů a žánrů. Na vybraných textech z české poezie 19. a 20. století se v semináři budou pobírat a prohlubovat základní pojmy a problémy poetiky básnického textu, tedy rytmus verše (rytmus a metrum, eufonie, vztah rytmu a sémantiky) a sémantika verše (básnické figury a tropy, motivická výstavba, kompozice atd.) Od deskripce básnických prostředků a postupů se bude přecházet k pochopení a pojmenování jejich funkce v jednotlivých básnických textech, tedy o postižení jejich podílu na utváření smyslu básně, to znamená k pokusu o interpretaci vybraných básnických textů.
V letním semestru budou nejprve dokončeny rozbory a interpretace básnických textů, na něž případně nedošlo v zimním semestru. Dále bude na vybraných textech probírána poetika prózy (typy vypravěče, narativní postupy atd.). Poetice dramatického textu a jejím možným proměnám bude věnováno srovnání Aristotelovy Poetiky a Shakespearova Hamleta.