Práce v semináři se zaměří na výzkum lit. textů, zachycujících sociální stratifikaci české společnosti v období středověku, husitství, renesance, baroka a 19. století. Níže navržená témata je možné rozšířit o vlastní témata účastníků semináře v úvodním kurzu. Navrhovaná témata představují určitou syntézu, z níž budeme vybírat dílčí náměty.
Česká společnost na prahu dějin. Kníže a jeho věrní. Duchovní. Poddaní a otroci. Reflexe legend a Kosmovy kroniky. Dvory Přemyslovců
Knížata a hradští správcové. Biskup, kanovníci, opati, nižší duchovenstvo. Pražské podhradí v 11. - 12. stol. Kosmas, Kanovník vyšehradský, Mnich sázavský. Vincencius a Jarloch. Tomkův Dějepis města Prahy. Dvory Přemyslovců.
Dvůr přemyslovských králů. Vznik české šlechty. Slavík Vznik měst a městského stavu. Druhé pokračování Kosmovo. Dvory, Žemlička: Přemysl Otakar II. Šusta. Dvě knihy českých dějin, Tomek, Hofmann: České ,město ve st ředověku.
Král, páni a chlapi V Alexandreidě a v Dalimilově kronice. Šusta: Král cizinec. Dvory, Kuthan: Česká architektura v době posledních Přemyslovců. Šimák: Německá kolonizace.
Císařský a královský majestát. Kroniky doby Karla IV. Cesta Karla IV. do Francie. Nodl: Tři studie o Karlu IV. Stejskal: Umění na dvoře Karla IV.
Hospodář, manželka, děti, čeládka, Tomáš ze Štítného, sv. Augustin, Karel IV.
Rolník ve středověku, jeho sociální statut a životní rytmus. Smetánka: Legenda o Ostojovi. Josef a Lydia Petráňovi: Rolník v evropské tradiční kultuře.
Rytíř a jeho svět. Duchovní řády, jejich aplikace ve světské šlechtě. Jejich reflexe v literárních dílech. Iwanczak: Světem rytířské kultury. Rytířské srdce majíce, Tristram a Izalda. Malory: Artušova smrt.
Lidé bezectní a na okraji společnosti. Rytíři a lapkové, lazebníci a lazebnice, kati, čarodějnice, loupežníci. Smolné knihy, Francek: Dějiny loupežnictva, Čarodějnické procesy, Kladivo na čarodějnice. Obrázky z měst Z. Wintera.
Stavovská společnost 16. a 17. stol. Všehrd: Devatery knihy o súdiech práviech i o dskách země české. Sixt z Ottersdorfu Ferdinand I. o stavovském odboji 1547.
Konfesijní rozčlenění českých pánů, urozených a statečných, měšťanů a poddaných. P. Chelčického Siet viery, B. Hasištejnský z Lobkovic: Satira k sv. Václavu, Korespondence in: Království dvojího lidu, Majestát Rudolfa II. 1609. Z. Winter: Život náboženský v Čechách… Kryštůfek: Protestantství v Čechách do bitvy bělohorské.
Česká šlechta po Bílé hoře. Muk: Česká šlechta pobělohorská. Maťa: Svět české aristokracie. Paměti J. Hýzrla z Chodů, Cestopis Bedřicha z Donína. Satira B. Balbína: Pamětní nápis Na Bernarda Ignáce Bořitu z Martinic. Barokní hudba na zámku v Jaroměřicích
Města a venkov za třicetileté války a po ní. Kroniky válečných let. Pobělohorské drama. Verše smutku, posměchu a vzdoru.
Cerman: Šlechtická kultura 18. století . Nosticův deník. Hanuš: Dějiny Národního divadla I
Venkov v dílech písmáků: Vavák, Dlask.
Vrchnost a sedlák v dílech A. Jiráska, J. Holečka a J. Š. Baara.