Kurz navazuje na seminář Setkávání s Jiným. Reprezentace USA v české literatuře 19. a 20. století, kde jsme se zabývali českou literaturou od druhé poloviny devatenáctého století po první světovou válku.
Pro účast na tomto semináři není nezbytně nutné znát materiál z předchozího kurzu. Můžou jej tedy navštěvovat posluchači, kteří předchozí kurz neabsolvovali.
V tomto semestru se posuneme do období od roku 1918 až po současnost. Budeme studovat a analyzovat rozličné reprezentace Spojených států amerických v české literatuře a kultuře od vzniku samostatného Československa a budeme sledovat proměny reprezentací USA v období státního socialismu a také jejich další modifikace po roce 1989.
Metodologicky budeme vycházet z kulturních studií a kritické teorie. Posluchači dále prohloubí své znalosti postkoloniální teorie a kromě klasiků tohoto směru se seznámí též s dalšími autory, kteří tyto metodologické podněty dále rozvíjejí a aplikují na empirický materiál střední/východní Evropy a Balkánu (Wolff, Todorova).
Stejně jako v předchozím semestru využijeme současné studie konceptualizující problém reprezentace v literatuře. V kurzu se zaměříme na mapování dis/kontinuit v literárních reprezentacích USA ve dvacátém a jednadvacátém století.
Zajímat nás bude zobrazení jak samotných Američanů, tak původních obyvatel, černochů i Čechů žijících v Americe. Budeme si všímat též obrazu USA jako "země svobody", "země dolaru" apod.
Konkrétní primární zdroje, které budeme analyzovat, stanovíme podle badatelského zájmu posluchačů v rámci diskuze na začátku kurzu. Primární zdroje můžou zahrnovat povídky, romány, cestopisy, případně různé "brakové" žánry jako kovbojky či detektivky.