Seminář se nebude konat soustavně, program pro letní semestr bude následující: 1. třetina semestru (zhruba první 4 týdny): seznámení s možnými edičními přístupy a postupy (převážně dr. Hesová, částečně formou přednášky s odpovídáním na dotazy studentů; může být podle potřeb prodlouženo na 6-7 týdnů) + konzultace výběru vhodného textu 2. třetina semestru: samostatná práce s textem + konzultace s vyučujícími. 3. třetina semestru (zhruba poslední 4 týdny): prezentace dosavadních výsledků v semináři formou krátkého vystoupení + obecná diskuze nad edičními problémy textu/ů.
Seminář sleduje dvojí cíl:
Studenti by v jeho rámci měli získat základní teoretické povědomí o možných přístupech k textu. Především by si ale měli osvojit základní praktické dovednosti potřebné pro odbornou ediční a textovou přípravu česky psaného beletristického textu.
Za tímto účelem si vyberou vhodný text, buď podle nabídky připravené vyučujícími (rádi bychom navázali na téma, které jsme rozvíjeli v minulém semestru v semináři "gothic-steampunková textologie", tedy na různé podoby fantastické povídky z přelomu 19. a 20. století), nebo na základě vlastního zájmu, např. ve vztahu k zadané bakalářské či diplomové práci). Tento text samostatně připraví podle dohodnutých edičních zásad k vydání (včetně ediční poznámky a komentáře) a svou edici budou prezentovat v semináři.
Mělo by tedy jít o text z 19. století nebo z počátku 20. století (do roku 1918, jen výjimečně i mladší), rozsahem o povídku nebo kratší novelu (20-50 stran, podle náročnosti textu). Soubor takto vznikajících textů vytvoří tematicky jednotný soubor povídek, který bude připraven ke knižnímu vydání. Připravené texty, které by nebylo možné zařadit do knihy, by mohly být publikovány elektronicky, např. v Elektronick é knihovně Ústavu.