Česká středověká hymnografie bakalářský kurz
Požadavky pro získání atestace: zájem, základní orientace ve středověké kultuře (muzikologické znalosti či znalost latiny vítány, nejsou však podmínkou) zodpovědná domácí příprava (četba) a aktivní práce v semináři (účast v diskusi); ústní referát
Charakteristika kurzu:
Těžištěm seminárních setkání bude společný pokus o literárněhistoricky ukotvenou interpretaci písňových textů, jejichž výběr byl podřízen kritériu časovému (prameny 14. a 15. století), žánrovému (hymnografie) a jazykovému (čeština). I přes tato radikální (a umělá) omezení, jež ostatně budeme zároveň nuceni ve všech zmiňovaných aspektech často překračovat, máme k dispozici textový korpus nejen poměrně početně bohatý (hymnografie patří k materiálově nejbohatěji dochované části staročeského písemnictví), ale též z literárního a poetologického hlediska vnitřně rozmanitý. U části bohemikální hymnografické tvorby, a to zejména té, která v oné době plnila prestižní společenské funkce, se nadto dochovaly zajímavé doklady o podobách i proměnách její recepce.
Vybrané texty k interpretaci nám zároveň poskytnou prostor k zamýšlení se nad některými obecnějšími otázkami medievistické hymnologie, např. oralita a skripturalita staročeské hymnografie, vztah literárního jazyka a funkce textu (jazykové transfery bohemikální hymnografie vrcholného a pozdního středověku), textová a hudební fluidita vs. stabilita ve staročeské hymnografii. Současně se budeme u jednotlivých textů vybraných k seminárním sezením seznamovat s již existujícími interpretačními návrhy a reflektovat jejich silné i slabé momenty. Seminář je tedy koncipován rovněž jako uvedení do české medievistické literární historie a filologie a nabízí seznámení s jejími vybranými vlivnými představiteli a metodologickými přístupy.
Tematické okruhy:
I. tropování ve staročeské hymnografii a) nejstarší bohemikální kyriamina b) glosující písně
II. staročeské alegorické písně a tzv. čtverý smysl Písma
III. interference sakrálního a profánního ve staročeské hymnografii a) duchovně sponsalistní písně b) kurtoazie ve staročeské hymnografii
IV. performativní potenciál staročeské hymnografie a) písně k pobožnosti vánoční kolébky b) plankty
V. média staročeské hymnografie
Literatura základní:
LEHÁR, Jan (ed.): Česká středověká lyrika. Praha: Vyšehrad 1990.
Literatura výběrová:
BECKER, Hansjakob a kol. (eds.): Gestliches Wunderhorn. Große deutsche Kirchenlieder. 2. vyd., München: C. H. Beck 2009.
ČERNÝ, Jaromír a kol. (eds.): Historická antologie hudby v českých zemích (do cca 1530). Praha: KLP - Koniasch Press 2005.
ČERNÝ, Václav: Staročeská milostná lyrika a další studie ze staré české literatury. Praha: Mladá fronta 1998.
ČIŽEVSKÝ, Dmitrij Sergejevič: Kleinere Schriften II, Bohemica. München: W. Fink 1972.
DREVES, Guido M. (ed.): Analecta hymnica medii aevi I. Leipzig: R. Reisland 1886.
FUKAČ, Jiří - VYSLOUŽIL, Jiří (reds.): Slovník české hudební kultury. Praha: Supraphon 1997.
HAVRÁNEK, Bohuslav - HRABÁK, Josef a kol. (eds.): Výbor z české literatury od počátků po dobu Husovu. Praha: Nakladatelství ČSAV 1957.
JAKOBSON, Roman: Nejstarší české písně duchovní. Praha: L. Kuncíř 1929.
JAKOBSON, Roman: Poetická funkce (Ed. Miroslav Červenka). Jinočany: H&H 1995.
LEHÁR, Jan: Studie o sémantizaci formy. Praha: Karolinum 2005.
MÁCHAL, Jan: Staročeské skladby dramatické původu liturgického. Praha 1908.
NEJEDLÝ, Zdeněk: Dějiny husitského zpěvu I - VI. Praha: Nakladatelství ČSAV 1954-1956.
PRAŽÁK, Emil: Stati o české středověké literatuře (Ed. Petr Čornej). Praha: Euroslavica 1996.
ROTHE, Hans (ed.): Geistliche Lieder und Gesänge in Böhmen II, 1: Tropen und Cantiones aus böhmischen Handschriften der vorhussitischen Zeit 1300-1420. Köln - Wien: Böhlau 1988.
RUT, Přemysl (ed.): Gloria i gaudium (česká písnička mezi kostelem a hospodou). Praha: Vyšehrad 2013.
STANOVSKÁ, Silvie - KERN, Manfred (eds.): Staročeské a německé milostné básnictví vrcholného středověku. Brno: Masarykova univerzita 2013.
ŠKARKA, Antonín: Nové kapitoly ze staré české hymnologie. Sborník filologický 12, 1941, s. 37-114.
ŠKARKA, Antonín: Půl tisíciletí českého písemnictví (Ed. Jan Lehár). Praha: Odeon 1986.
VILIKOVSKÝ, Jan (ed.): Staročeská lyrika. Praha: Melantrich 1940.
VINTR, Josef: Styl dvou vrcholných děl nejstarší české duchovní lyriky - Ostrovské písně a Kunhutiny modlitby. Česká literatura 39, 1991, s. 313-328.
VINTR, Josef: Ostrovské rukopisy. Olomouc: Refugium 2014.
Další literatura bude k dispozici v průběhu semestru.