1. Historie jazykového systému češtiny a jeho grafického záznamu: úvod, grafické systémy pro záznam češtiny, základní příručky a internetové zdroje.
2. Vybrané praslovanské změny, vydělení češtiny z praslovanského kontinua (změny pozdní praslovanštiny).
3. Hláskoslovný vývoj češtiny I.
4. Hláskoslovný vývoj češtiny II.
5. Morfologie: konjugace I - gramatické kategorie; systém tříd podle prézentního a infinitivního kmene, přesuny mezi slovesnými třídami, atematická slovesa
6. Morfologie: konjugace II.
7. Morfologie: deklinace I.
8. Morfologie: deklinace II a neohebné slovní druhy
9. Syntax jednoduché věty a souvětí
10. Diachronie v prostoru: základy dialektologie; diachronní lexikologie - úvod. Význam: denotace a konotace. Typy významů. Význam lexikální a slovotvorný. Motivace a etymologie v procesu hledání konotací a rekonstrukce významového prototypu.
11. Lexikální systém, dynamika lexikální jednotky.
12. Základní významové opozice u Slovanů, metafora a tělesný základ významu ("přímý - křivý", "pravý - levý").
13. Diachronní lexikografie, specifika slovní zásoby a databáze doby střední; lidová etymologie a jazykový obraz světa (na příkladu opozice pohanství a křesťanství).
V přednáškové části seznamuje kurz studenty s vývojem jazykového systému češtiny a s diachronní lexikologií ve strukturalistickém pojetí. V oblasti vývoje jazykového systému je podávána základní, orienta ční charakteristika jednotlivých fází vývoje českého jazyka od jeho vydělení z pozdně praslovanského kontinua přes období staročeské po češtinu střední a novou.
V oblasti lexikologie je prezentován diachronní pohled na lexikální systém, dynamiku změny formy a významu, základní informace o staročeské lexikografii a jazykovém modelu světa. Seminární část předmětu je věnována procvičování odpřednášené látky.
Při prezenční výuce bude zkouška formou testu (90 min.).