A) Část obecná - úvod do problematiky:
Systémové vztahy ve slovní zásobě.
Cesta slova jazykem - diachronní změny formy i významu slova. Přejímání slov z jiných jazyků.
Zdroje ke zkoumání humanistické a barokní češtiny: prameny, edice, elektronické zdroje, slovníkové zdroje, gramatiky, sekundární literatura.
B) Část analytická - návrhy témat (bude zpřesněno podle zájmu účastníků semináře): a) lexikologie: zanikající a vznikající formy a významy slov, integrace přejímek do jazykového systému, stylové vrstvy slovní zásoby ve vybraném textu b) slovotvorba: produktivita jednotlivých afixů při derivaci, hybridní tvoření slov c) jevy na pomezí lexikologie a gramatiky: neustálenost gramatických kategorií u ohebných slovních druhů (např. rodu u substantiv), valence jednotlivých sloves a deverbativ, adverbializace a prepozicionalizace tvarů
Seminář seznamuje studenty se specifickými rysy slovní zásoby češtiny humanistické (1500-1620) a barokní (1620-1780). Východiskem je systémové pojetí slovní zásoby.
Zvláštní pozornost bude věnována začleňování cizích prvků do české slovní zásoby. Materiálovou základnou je příslušný lexikální archiv Zdeňka Tyla, nedávno zpracovaný a digitalizovaný v ÚJČ pod vedením Petra Nejedlého; pomocnými prameny jsou předev ším Jungmannův slovník a elektronicky zpřístupněné texty daného období.