Tematické okruhy: 1) Obrysový „příběh“ vývoje literárněteoretického uvažování o poetice textu v průběhu 20. století: Náčrt konstituování základních konceptů a pojmů, charakteristika způsobů jejich koncipování a strukturace do vyšších celků (4 přednášky) 2) Poetika vyprávění: 2) a) Narativita jako stěžejní prostředek vnímání světa a rozumění tomuto světu: Rysy a projevy narativního myšlení (1 přednáška) 2) b) Způsoby a funkce vyprávění v jednotlivých médiích: orální vyprávění, verbální tištěné vyprávění, komiksové vyprávění, filmové vyprávění (1 přednáška) 2) c) Sémantika jednotlivých složek světa příběhu a světa diskursu na vybraných textech: (1 přednáška) 3) Poetika poezie: 3) a) Základní rysy lyrična (1 přednáška) 3) b) Lyrická situace a lyrický subjekt (1 přednáška) 3) c) Sémantika výrazových prostředků – na vybraných básnických textech (1 přednáška) 4) Poetika dramatu: 4) a) Drama jako literární text a drama jako jevištní inscenace (1 přednáška) 4) b) Sémantika dramatických prostředků (1 přednáška)
Přednáška uvádí do problematiky teoreticko-interpretačního přístupu k jednotlivým literárním druhům. Rozvíjí základní pojmosloví, osvojené v rámci kurzu Úvod do literární vědy, a nabízí základní koncepty a terminologické nástroje, s nimiž je možné popisovat, analyzovat a interpretovat literární text.
Nabízí souhrnný výklad přínosu jednotlivých metodologií z hlediska klíčových pojmů i představy o fungování literárního díla a poté se zaměřuje na specifičnost poetiky jednotlivých literárních druhů, tj. na poetiku prózy (základy naratologie), pak na poetiku poezie a dramatu.