Charles Explorer logo
🇬🇧

Introduction to Literary Theory

Class at Faculty of Arts |
ABO300078

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

* Letní semestr: "Čtení z díla Jana Mukařovského" 1. O strukturalismu (in Studie I., Brno 2000; též in Studie z estetiky, Praha 1966) 2. Umění jako sémiologický fakt (in Studie I., Brno 2000; též in Studie z estetiky, Praha 1966) 3. O jazyce básnickém (in Kapitoly z české poetiky, Praha 1948; též in Studie poetiky, Praha 1982) 4. Dvě studie o básnickém pojmenování: Básnické pojmenování a estetická funkce jazyka; K sémantice básnického obrazu (in Kapitoly z české poetiky I., 1948) 5. Obecné zásady a vývoj novočeského verše (in Kapitoly z české poetiky II., Praha 1948; též in Studie z poetiky, Praha 1982) 6. Místo estetické funkce mezi ostatními (in Studie I., Brno 2000; též in Studie z estetiky, Praha 1966) 7. Básník a dílo (in Studie I., Brno 2000, též in Cestami poetiky a estetiky, 1971) 8. Individuum a literární vývoj (in Studie I., Brno 2000; též in Studie z estetiky, Praha 1966) 9. Záměrnost a nezáměrnost v umění (in Studie I., Brno 2000; též in Studie z estetiky, Praha 1966)

* Zimní semestr: 1) Co je poezie?

Roman Jakobson - Co je poezie? (in Poetická funkce, Praha 1995) 2) Možnosti realizace básnického jazyka

Karel Hausenblas - Sémantické kontexty v básnickém díle (in K.H.: Výstavba jazykových projevů a styl, Praha 1972) 3) Podoby vypravěče

Lubomír Doležal: Typy narativních promluv (in Narativní způsoby v české literatuře, Praha 1993) 4) Podoby autora

Alena Macurová: Subjekty a text (in Proměny subjektu, b.d.) 5) Hranice žánru

Miroslav Červenka - Verš a poezie (in Obléhání zevnitř, Praha 1996) 6) Intertextovost

Jiří Homoláč - Intertextovost a utváření smyslu v textu (Praha 1996) 7) Konkretizace literárního díla

Felix Vodička - Problematika ohlasu Nerudova díla (in Struktura vývoje, Praha 1998) 8) Poezie a jazykověda

Roman Jakobson - Lingvistika a poetika (in Poetická funkce, Praha 1995) 9) Horizonty (po)rozumění literárnímu dílu. Mezi poezií a filozofií.

Přemysl Blažíček: Kritérium hodnoty básnického díla (in Sebeuvědomění poezie, Pardubice 1991) 10) Smysl literárního díla?

Milan Jankovič - Estetická funkce a dynamika významového sjednocení (in Nesamozřejmost smyslu, Praha 1991)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Jednooborové studium. V zimním semestru navazuje Z+Zk.

Charakteristika kurzu:

Seminář je koncipován jako dvousemestrální. Jeho cílem je alespoň zčásti zmapovat prostřednictvím četby konkrétních studií různorodé metodologické směry, aktuální v současném myšlení o literatuře. Seminář člením do dvou částí: v první, která pokrývá jeden semestr, se zabýváme četbou prací jednoho teoretika - konkrétně Jana Mukařovského. Výběr jeho prací je volen tak, aby sledoval jednak genezi Mukařovského klíčového teoretického díla, jednak aby pokrýval různorodé oblasti literárněteoretického zájmu: např. oblast poetiky či šířeji estetiky literárního díla. Smyslem tohoto cyklu je představit prostřednictvím soustředěného čtení jeden literárněteoretický systém, jeho perspektivity i limity, a na základě toho pak přistupovat k dalším, ať už navazujícím nebo odlišným metodologickým přístupům. Tomuto dalšímu stupni je otevřen druhý semestr. Na základě četby prací, úzce propojených či navazujících na metodologii pražské školy, ale také prací zohledňujících odlišné teoretické postupy, se pokouším rozvinout a zejména problematizovat dosavadní poznatky.

Podmínky pro získání atestace: aktivní účast, plnění dílčích úkolů v semináři a závěrečný test založený na výkladů pojmů a jejich aplikovaném užití.

Požadované vstupní znalosti: absolvování Literárního prosemináře.