Charles Explorer logo
🇨🇿

Česká undergroundová literatura

Předmět na Filozofická fakulta |
ABO300125

Sylabus

* Tematické okruhy: 1/ Co je a co není "underground"; rozlišení mezi "undergroundem" a "podzemím" v oblasti umělecké; "underground" a literatura: samizdat. 2/ Literatura z Edice Půlnoc (1950-1955) jako paralela k jiným soudobým neoficiálním literárním projevům (Kolářův okruh, Hrabal a Marysko, Boudník, Effenbergerův a Hynkův okruh, Zb. Havlíček atd.). 3/ dtto 4/ Literatura Knížákova "Aktuálu" (1965-1970). 5/ Rocková lyrika konce let šedesátých; angloamerické vlivy, písničkáři a protest-songy, ideje revolty, utopistické a chiliastické nálady, vlivy východních učení, teorie a praxe "rozšiřování vědomí", politické orientace versus apolitičnost, vlivy amerického "undergroundu" na českou uměleckou scénu. 6/ dtto 7/ Bondyho texty v divadle Orfeus koncem let šedesátých. 8/ Texty zhudebňované undergroundovými skupinami v 70. letech (Plastic People, DG 307, Umělá hmota, Hever & Vazelína); texty undergroundových písničkářů (Karásek, Soukup) ve srovnání s texty dalších písničkářů neoficiální scény (Hutka, Kryl, Třešňák). 9/ Autoidentifikace a autoafirmace undergroundového společenství v undergroundových textech (Jirousova Zpráva, Bondyho Sourozenci, 1. antologie poesie). 10/ Význam samizdatových antologií poesie ze 70. let. 11/ Bondyho próza a poesie ze 70. let. 12/ Údajná primitivnost (či primitivismus) undergroundové literatury. 13/ "Vážná témata" posledních hudebně-literárních projektů Plastic People a DG 307 (100 bodů, Pašijové hry, texty Ladislava Klímy pro Jak bude po smrti, texty Vratislava Brabence pro Co znamená vésti koně). 14/ Časopis Vokno jako literární fenomen. 15/ Prozaici a básníci z okruhu časopisu Revolver Revue (J.

Topol, V. Kremlička, P.

Placák, J. H.

Krchovský aj.). 16/ dtto 17/ "Maska idiota" jako jeden z konstantních prvků undergroundové prózy a poesie; kontext české literatury. 18/ Jirousovy Magorovy labutí písně a jejich literární kontext. 19/ Polemiky o existenci a smyslu undergoundu na stránkách smz. časopisů (undergroundová publicistika); kritika undergroundu "zvenčí". 20/ Literatura "blíženců" undergroundového společenství v 70. a 80. letech (M. Knížák, J.

Pelc, T. Boučková aj.). 21/ dtto 22/ Samizdatové antologie undergroundové poesie z 80. let. 23/-26/ Interpretace textů jednotlivých undergroundových básníků a prozaiků: podle konkrétního zájmu.