* Tematické okruhy:
1) Historická a literárně historická charakteristika období
2) Literární život a jeho orgány v jednotlivých v ětvích české literatury (oficiální, ineditní a samizdatové, exilové)
3) Klíčová díla a klíčové polemiky
4) Proměny recepce - literární věda a kritika, průmět literatury do dobových učebnic
Požadované vstupní znalosti: umět číst, psát a případně i trochu myslet.
Požadavky pro získání atestace: aktivní účast, plnění dílčích úkolů: od studentů/studentek se očekává, že na každém seminář budou schopni hovořit o jednom konkrétním literárním díle či jednom jevu literárního
života.
Charakteristika kurzu:
Dvousemestrální literárněhistorický seminář je věnován české literatuře ?éry socialismu?, její větvi oficiální, ineditní i exilové. V prvním semestru bude látka probírána po jednotlivých literárně historických a tématických okruzích (příručky a učebnice, instituce, organizace, sjezdy, časopisy, budovatelská literatura, literatura s tématem války, literatura let šedesátých, ?normalizace? v literatuře, exil a samizdat). V druhém semestru pak budou jednotlivé semináře věnovány výrazným spisovatelským osobnostem, které budou vybrány po dohodě se studenty.
Studenti a studentky by měli/měly být upozorněny/upozorněni na klíčová díla a také dostat základní informaci o společenské, kulturní a literární specifice daného období tak, aby byly/byli schopeny/schopni k interpretaci jednotlivých literárních textů přistupovat se znalostí dobového kontextu a svůj přítomný čtenářský prožitek konfrontovat s literárněhistorickou /literárněhistorickým perspektivou/pohledem.