Charles Explorer logo
🇬🇧

Comics as Literature

Class at Faculty of Arts |
ABO300491

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

* Tematické okruhy:

1. Předběžná teorie komiksu (úvod do problematiky, terminologie, komiks jako umění, nebo zábava?, funkce komiksu,...)

2. Historie komiksu (první stripy a alba, průkopníci, zlatá éra komiksu v USA, komiks v postmoderně)

3. Komiks v zahraničí (USA jako komiksová velmoc, evropský komiks, manga,...)

4. Domácí komiks (český komiks před revolucí a po ní)

5. Žánry komiksu (komiks historický, detektivní, akční, humoristický, vědecko- fantastický, fantazy, hororový, noir, pohádkový, erotický, ?seriózní", crossovery,...)

6. Komiksoví superhrdinové (typ komiksového hrdiny jako nadčlověka, komiksové charaktery jako ideály i stereotypy; Superman, Batman, Spiderman, Tank Girl, Hellboy, Asterix, Tintin, Garfield, Lobo,...)

7. Narativita komiksu (specifické výrazové prostředky komiksu, jeho jazyk, styl a vyprávěcí postupy, sekvencování stripů, verbálně-vizuální komplementarita, aluze, crossover,...)

8. Komiks a ideologie (politický a satirický komiks, karikatura, agitační a propagační potenciál komiksu)

9. Variabilita komiksu (komiksové adaptace klasických látek, jejich popularizace či parodie, filmová zpracování komiksových předloh, komiksové postupy ve filmu)

10. Dětský komiks (specifické výrazové prostředky dětského komiksu, přednosti komiksového ztvárnění vzhledem ke znázorňovací funkci)

11. Komiks, pohlaví a erotika (komiks jako mužské umění pro muže?, komiksové hrdinky, lascivní prezentace ženy v komiksu, XXX)

12. Perspektivy komiksu (bilance a výhledy komiksové kultury)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Záměrem semináře je představit světový, a především tuzemský komiks jako progresivní literárně-výtvarný nebo obecně kulturní útvar, kombinující zábavní potenciál s estetickými kvalitami. Pozornost bude věnována historii komiksu, jeho specifické verbálně-vizuální narativitě i žánrové rozrůzněnosti; rovněž dojde na recepční a ideologickou analýzu komiksu jako prostředku možné laicizace, popularizace, parodie, ale i agitace či propagandy. Komiks bude nahlížen jako syntetické umění literárně-výtvarné, dále přesahující do oblasti animovaného a hraného filmu, pop-artu, žurnalistiky, ale i konkrétní společenské praxe.

Aktivita uvnitř seminárních sezení se zaměří na rozbor a klasifikaci verbálních (lexikálních), neverbálních (specifických grafických) i vyloženě ilustrativních složek komiksových stripů, tedy na jejich styl i scéničnost a fázování. S poukazy na žánrovou diverzifikaci a rozmanitost recipientské základny má být komiks přiblížen jako dynamický, multifunkční a adaptabilní útvar, nikoli jen jako nutná součást tzv. pokleslé, triviální nebo primárně dětské literatury...

Požadavky pro získání atestace: Aktivní účast, sebeprezentace, závěrečná esej, sumarizující v rozsahu 2-4 stran běžného formátu získané poznatky.

Pro tento dotaz bohužel nemáme k dispozici žádné další výsledky.