Charles Explorer logo
🇨🇿

Praktika literární žurnalistiky [2]

Předmět na Filozofická fakulta |
ABO300500

Sylabus

* Tematické okruhy:

Účastníci semináře navážou na výsledky práce předchozích dvou ročníků kurzu - to znamená především na 11 dosavadních čísel xerografického časopisu Literární novinky (LitENky), který vychází na Katedře české literatury FF UK. LitENky vznikly jako čistě cvičné periodikum, od 11. čísla jsou však řádně registrovány

Ministerstvem kultury ČR, jde tedy o periodickou tiskovinu se všemi právy a povinnostmi, které vyplývají ze zákona č. 46/2000 Sb. Obvyklý rozsah jednoho

čísla je 12 tiskových stran formátu A4; příprava se nově děje v internetovém redakčním systému, který je použit také pro publikaci internetové verze LitENek

(http://litenky.ff.cuni.cz).

Pro tisk se LitENky sází v běžném textovém editor Word (pomocí funkce textových polí a jejich řetězení), rozmnožují se v nákladu cca 50-100 kusů, na akademické půdě se šíří zdarma. LitENky vycházejí zpravidla 3x za semestr, tj. 6x ročně.

Rubriková struktura časopisu umožňuje osvojit si všechny základní útvary literární publicistiky, jak se uplatňují v současné mediální praxi: interview, recenze, medailon, zpráva, reportáž, fejeton, sloupek, editorial. Seminář se odehrává formou každotýdenních redakčních schůzí.

Cyklus přípravy každého čísla začíná poradou, na níž se plánuje jeho obsah (jaká témata kdo jakou formou zpracuje). Další schůze jsou věnovány četbě a kolektivnímu hodnocení příspěvků podle harmonogramu uzávěrek (shrnutí výsledků diskuse k příspěvkům v internetovém redakčním systému), případně korigování obtahů vysázených stran. Na poslední redakční schůzi před vydáním je číslo imprimováno, první následující schůze je věnována jeho zhodnocení a distribuci

(povinné výtisky - mj. Národní knihovna ČR, knihovna Ústavu pro českou literaturu

AV ČR, vyložením na akademické půdě - FF UK a další fakulty, knihovna

Slovanského semináře, Klementinum).

Kurzu se mohou účastnit také studenti jiných oborů, kateder a fakult, pokud to jejich studijní řád umožňuje. V počátcích zimního semestru pomáhají s rozběhem nového ročníku LitENek redaktoři předchozího ročníku, poté je ustavena nová redakce.

Funkce v redakci jsou následující:

Majoritní vydavatel (=vedoucí kurzu): jmenuje a odvolává šéfredaktora, jmenuje a odvolává tajemníka redakce, jmenuje ve spolupráci s šéfredaktorem jednotlivé funkcionáře redakce (vedoucí rubrik, externí spolupracovníky, editora), stanovuje vydavatelský harmonogram, účastní se redakčních porad, může navrhovat témata o ovlivňovat pojetí příspěvků v LitENkách.

Tajemník redakce: je přímo podřízený a zodpovědný majoritnímu vydavateli: vede archiv LitENek, utváří vztahy s veřejností (PR a propagace), vyhledává a zajišťuje fondy určené k financování LitENek (granty, nadace), zajišťuje v součinnosti s dalšími účastníky semináře výrobu a distribuci LitENek; podává právní expertizy zejména s ohledem na zákon o periodickém tisku (č. 46/2000Sb.) a autorský zákon

(č. 121/2000 Sb.).

Šéfredaktor: navrhuje obsazení redakce (funkce vedoucích rubrik, redaktorů a editora), je přímo podřízený a odpovědný majoritnímu vydavateli; dbá o dodržování profesionálních standardů a profesionální etiky (v duchu Etického kodexu novináře); zajišťuje dodržování vydavatelského harmonogramu a vyhlašuje za tímto cílem vhodné redakční uzávěrky pro jednotlivé rubriky LitENek; řídí redakční schůze; má rozhodující slovo při zařazování příspěvků; zasahuje do připravovaného čísla kdekoli a kdykoli, pokud je to z profesionálního hlediska potřebné; s konečnou platností rozhoduje o hierarchizaci témat a příspěvků v každém čísle (řazení ?dopředu",

?dovnitř", ?dozadu" čísla, ?otvírák" x ?podval" stránky) - schvaluje řešení, navržená nebo dodaná ve formě korektur editorem.

Editor: technicky a redakčně dokončuje pro tisk materiál připravený vedoucími redaktory rubrik nebo přispěvateli a korektorem v internetovém redakčním systému; zajišťuje jednotné grafické pojetí LitENek, do souladu se standardem LitENek uvádí titulky, perexy, popisky k fotografiím, bibliografické apendixy a informační boxy; vytváří sazbu v MS Word (podmínkou funkce je vlastní slušné PC a operativní přístup na internet); v nepřítomnosti šéfredaktora má rozhodující slovo pří výběru a řazení příspěvků a vůbec za této situace operativně vede redakci; zkracuje, obsahově nebo stylisticky optimalizuje příspěvky tak, aby byly věcně správné, konkurenceschopné a neprotivily se profesionálním standardům; ručí za aktualizaci a správnost údajů obsažených v tiráži.

Vedoucí redaktor rubriky: odpovídá za svěřenou rubriku; ke stanovenému datu podle harmonogramu prezentuje na schůzi redakce a následně odevzdává editorovi kompletní a redakčně připravený textový i obrazový materiál své rubriky

(přidělených tiskových stran); píše příspěvky pro svou rubriku nebo pro jiné rubriky

LitENek; získává a vychovává pro svou rubriku přispěvatele, vymýšlí a zadává jim témata a články; shromažďuje pro svoji rubriku archiv vhodného obrazového materiálu.

Redaktor: je ve stálém spojení s vedoucím redaktorem (redaktory) rubriky (rubrik), kam přispívá; nabízí svá témata a články; podle svých možností přijímá zadaná témata; zpracovává objednané příspěvky v dohodnutém žánru a rozsahu; dodává ke svým příspěvkům vhodný obrazový materiál podle zvyklostí rubriky.

Externí spolupracovník: podobně jako redaktor píše a dodává příspěvky; svými zkušenostmi a dovednostmi přispívá ke všestrannému a dlouhodobému rozvoji

LitENek; funkce je vyhrazena pro absolventy semináře, kteří mají zájem podílet se na LitENkách i po získání zápočtu.

Korektor (jazykový redaktor): koriguje v internetovém redakčním systému jednotlivé příspěvky a uvádí je do souladu s platnými Pravidly a s územ LitENek; samostatně opravuje pravopisné chyby, interpunkci, psaní velkých písmen a jednoznačné stylistické chyby, které jsou na překážku srozumitelnosti textu, popřípadě kolidují s normou kultivovaného publicistického projevu; je-li čas, navrhuje stylistická zlepšení autorům článků.

Anotace

Požadované vstupní znalosti: Orientace v současném literárním a kulturním životě, zájem o publicistickou a redakční činnost.

Požadavky pro získání atestace: Plnění pokynů majoritního vydavatele a šéfredaktora, řádné odevzdávání přijatých redakčních úkolů a prací, dodržování uzávěrek.

Charakteristika kurzu: Zaměření kurzu je dáno podtitulem: ?Jak se dělají Literární novinky ? život a práce v redakci kulturního periodika?. Cílem je osvojení základních žánrů a pracovních postupů kulturní žurnalistiky, všestranné poučení o tom, co obnáší přispívat do tisku, redigovat nebo dokonce vydávat literárně zaměřený časopis (kulturní rubriku nebo přílohu novin), jakými právními a profesionálními normami se tato činnost řídí. Získané praktické zkušenosti si frekventanti objektivizují prostřednictvím sekundární literatury z oblasti teorie masových komunikací.