pojem situace zveřejnění (M. Červenka); dějiny knihy (publikování); románový seriál a román-fejeton (známých autorů - Karel Čapek, Jan Drda +autorů populární beletrie); místo románového seriálu v literárním a kulturním tiesku x v zábavných a společenských periodikách první poloviny 20. století.
Požadované vstupní znalosti:
Základní schopnosti v pozorování prozaického textu a vyprávění, zájem o kulturní a sociální kontext literární komunikace, ochota k historické heuristice a smysl pro bibliografický detail.
Požadavky pro získání atestace: aktivní práce v semináři, zpracování zadaných studií, monografických, bibliografických a historických rešerší.
Charakteristika kurzu:
Seminář volně naváže na předchozí dva kurzy, věnované historickému a bibliografickému průzkumu románových seriálů v českém tisku 1. poloviny 20. století. Hlásit se mohou absolventi předchozích kurzů i noví zájemci. Seminář je pořádán v rámci výzkumného projektu Ústavu pro českou literaturu AV ČR, umožňuje zapojení do reálné badatelské práce, seznámení s unikátním pramenným materiálem a osvojení heuristické discipliny; může se stát zdrojem námětů pro diplomové nebo písemné práce z literární historie, které v rámci nadcházejícího letního běhu kurzu mohou i vzniknout.
V prvních dvou seminářích jsme shromáždili určité zkušenosti jak s problematikou seriálově publikované beletrie, tak i s vlastní bibliografickou a rešeršní prací. Záměrem nového semináře bude důkladněji se vrátit k tomu, co už bylo společnou prací vytvořeno, a pokusit se jednak o zhodnocení dosavadních výstupů dalším výzkumem a výkladem, jednak o přípravu společné publikace.
Konkrétní program bude přizpůsoben tomu, kolik se přihlásí účastníků a kolik z nich bude nových, tj. budou muset nejdříve ve zrychlené podobě projít seznámením s problematikou a rešeršním výcvikem (viz níže).
Společným cílem kurzu bude v ideálním případě a) sestavení publikovatelné brožury věnované vládním novinám Československá republika 1920-1938 - rešeršní část je již hotova; b) zhodnocení bibliografických portrétů populárních týdeníků Lípa (ABC moderní ženy) a Katolická žena, které byly vytvořeny v předchozích seminářích, drobnými studiemi-referáty týkajícími se vybraných otázek jejich beletristického obsahu.
Výběr témat i koncipování společného publikačního výstupu bude předmětem úvodních diskusí v semináři.
Práce v semináři má charakter vyznačený podtitulem ?laboratoř?, střídá společná seminární setkání, referování a diskuse s individuálním studium a přípravou.
Noví účastníci semináře se navíc nejprve: a) rámcově seznámí s teoretickou a historickou problematikou publikování beletrie v periodickém tisku (zejména koncept "situace zveřejnění" M. Červenky), b) budou pozorovat nad konkrétními beletristickými texty otiskovanými na pokračování kompoziční, tematické a vypravěčské prostředky, které na příslušnou situaci zveřejnění reagují, c) vytvoří dohromady konkrétní výstup: monografickou historicko-bibliografickou studii jednoho českého periodika z první poloviny 20. století, doplněnou soupisem všech publikovaných seriálů.