Charles Explorer logo
🇨🇿

Od vlastenecké literatury k dvěma narodním literaturám?: Literatura v Čechách (1760-1820) jako socialní systém

Předmět na Filozofická fakulta |
ABO300632

Sylabus

* Tematické okruhy: 1. Literární historiografie a alternativní pohled na 18. století 2.

Tereziánské reformy, univerzitní výuka estetiky a fenomén delatinizace 3. Liberalizace knižního trhu a rozporné zájmy Vídně a Prahy 4.

Jazykové obrany, zemský patriotismus a jazykově-romantický nacionalismus 5. Raný romantismus v básni a v próze (Meinert, Nejedlý, Spieß, Šedivý) 6.

Mýtus, pohádka, pověst, rukopisy: idealistická diferenciace na konci válek 7. Na cestě k Máchovi: dědictví 18. století a začátky romantického básnictví

Anotace

Jedno- i dvouoborové studium.

Požadované vstupní znalosti: základní znalosti němčiny a švabachu, orientace v historii 18. století.

Požadavky pro získání atestace: domácí příprava a aktivní spolupráce v semináře, specielní příprava na jeden seminář a z toho tématu závěreční esej o min. 5 stránkách.

Charakteristika kurzu:

V semináři se pokusíme na základě kritické reflexe pojmu ?národní obrození? zejména v literární historiografii 19. a 20. století o nový pohled na vývoj literární kultury v Čechách v období 1760 až 1820.

Kolem roku 1760 jsou Čechy vícejazyková oblast, jejíž vyšší kultura (včetně literatury) slouží buď náboženským nebo reprezentativním účelům a navazuje na románské vzory: latinská vzdělanost ve víře a vědě, francouzská kultura ve vyšších společenských vrstvách a italské vzory na jevišti. Vznik ?národních kultur? můžeme tedy vnímat jako emancipace od tohoto elitního konceptu kultury (?delatinizace?).

Ze zvoleného pohledu socio-literárního se budeme zabývat strukturami relevantními jak pro německy, tak i pro česky psanou literaturu: univerzitní výuka estetiky a poetiky, praktická cvičení uveřejněná v almanaších, časopisectví a knižní kultura, proměny četby a volný přístup k ní, vznik literární kritiky a cenzura. Zpočátku je mnoho z těchto struktur oběma zemským literaturám společné. Díky různým předpokladům a vlivům se však rozvíjí odlišně, až vzniknou dva emancipované literární systémy. Diferenciace od jedné ?vlastenské literatury? (Arnošt Kraus) k dvěma ?národním literaturám? budeme sledovat až k Máchově rané tvorbě v německém a českém jazyce na konci dvacátých let 19. století.