Název kurzu: Poetika poezie, prózy a dramatu Vyučuje: PhDr. Vladimír Binar V rozvrhu na zimní semestr 2007/2008: středa 9:10-10:45, 409 FFUK středa 10:50-12:25, 409 FFUK Forma: základní seminář, 2 hod. týdně, předmět bakalářského studia - předmět magisterského studia Tematické okruhy - zimní semestr:
1) K. H. Mácha: Temná noci! Jasná noci! (Básně, Márinka)
2) J. Neruda: Zimní č. 6 (Prosté motivy)
3) O. Březina: Svítání na západě (Svítání na západě) ¨
4) K. Toman: Píseň (Torzo života), Září (Měsíce)
5) J. Deml: Tulipán a další apostrofy z Mých přátel (1917)
6) J. Wolker: Moře (Těžká hodina)
7) V. Nezval: Abeceda, Týden v barvách, Klára (Pantomima,
1924)
8) F. Halas: Večer (Sépie)
9) J. Zahradníček: Užovka (Jeřáby,
1933)
10) V. Holan: Náměsíčný (Vanutí,
1932) Tematické okruhy - zimní semestr:
1) K. H. Mácha: Máj,
3. zpěv (vybrané pasáže)
2) K. J. Erben: Smolný var (Básně
3) O. Březina: Ó sílo extazí a snů, Modlitba večerní (Tajemné dálky, Básně)
4) K. Toman: Podzim, Duben (Básně
5) J. Deml: Léto, Moji přátelé (výběr)
6) J. Wolker: Žně, Kamna, Věci (Host do domu)
7) V. Nezval: Abeceda (výběr), Týden v barvách, Cukrová balada (Pantomima)
8) J. Zahradníček: Před bouří (Jeřáby)
9) F: Halas: Večer na vesnici (Kohout plaší smrt)
10) J. Seifert: Máchův Máj (Ruce Venušiny)
Tento dvousemestrální kurz bude rozdělen na zimní semestr, v něm bude probírána poetika a interpretace poezie. Letní semestr pak bude věnována poetice prózy a dramatu. Lyrice tak bude věnován do jisté míry větší časový úsek, protože je nepochybně kondenzátem jazykových prostředků, které se často rovnomocně a výrazně podílejí na vytváření ostatních slovesných druhů a žánrů. Na vybraných textech z české poezie 19. a 20. století se v semináři budou pobírat a prohlubovat základní pojmy a problémy poetiky básnického textu, tedy rytmus verše (rytmus a metrum, eufonie, vztah rytmu a sémantiky) a sémantika verše (básnické figury a tropy, motivická výstavba, kompozice atd.) Od deskripce básnických prostředků a postupů se bude přecházet k pochopení a pojmenování jejich funkce v jednotlivých básnických textech, tedy o postižení jejich podílu na utváření smyslu básně, to znamená k pokusu o interpretaci vybraných básnických textů.
V letním semestru budou nejprve dokončeny rozbory a interpretace básnických textů, na něž případně nedošlo v zimním semestru. Dále bude na vybraných textech probírána poetika prózy (typy vypravěče, narativní postupy atd.). Poetice dramatického textu a jejím možným proměnám bude věnováno srovnání Aristotelovy Poetiky a Shakespearova Hamleta.