Charles Explorer logo
🇨🇿

Čtení děl české literatury 19. století

Předmět na Filozofická fakulta |
ABO300701

Sylabus

Čtení děl české literatury 19. století

K. J. Erben, Kytice ? aneb Jak se dorozumět s klasikem.

Forma kurzu: základní seminář, 2 hod. týdně 1 semestr

Vyučující: Doc. PhDr. Hana Šmahelová, CSc.

Výchozí teze a náplň kurzu

Žánrová struktura balady umožňuje vyjádřit v dramatické zkratce konkrétní lidskou situaci jako nadčasový existenciální moment, který je zakotven v archetypální vrstvě lidského jednání a cítění. Balada umožňuje sledovat jeden z nejvýraznějších trendů v poezii 19. století ? postupnou individualizaci a subjektivizaci epiky a v širším dosahu celé literární tvorby. 1. Seznámení se základními interpretačními postupy na několika vybraných textech 2. Erbenovy balady v dobovém kontextu: o jaké literární situaci vypovídají, jak byly chápány (balada jako žánr romantického gesta, ohlasy Erbenových balad v tvorbě májovců). 3. Symbolický potenciál básní Kytice a možnosti jeho využití v moderním umění.

Díla/texty: K. J. Erben, Kytice (ČEK)

Díla Karla Jaromíra Erbena, sv. 1, Básně a překlady (ed. A. Grund). Praha, Melantrich 1948.

K. J. Erben, Znění zlatého zvonu (ed. K. Dvořák). Praha, Čs. Spisovatel 1986.

Anotace

Těžiště práce spočívá v interpretaci vybraných textů/děl. Po úvodním seznámení se základními s interpretačními postupy se budeme zabývat vybranými texty.

Při interpretační úvaze se uplatní odborná literatura ? jako inspirace a východisko pro formulování vlastní teze. Širší kontext interpretovaných textů přiblíží orientační výklad a společná diskuse zaměřená k širšímu rámci dobových uměleckých tendencí, k nadnárodním i biografickým souvislostem.