Funkčně-kognitivní vs. formální syntaktické teorie
Argumenty pro konstrukční přístup
Základní pojmy a terminologie
Nominální konstrukce
Valenční konstrukce
Fráze, klauze, věty
Typy syntaktických závislostí
Pojem syntaktického idiomu
Konstrukční mapy
Konstrukční diachronie
V semináři se seznámíme se základními pojmy a principy konstrukční analýzy. Konstrukční gramatika hledá odpověď na jednu základní všeobecnou otázku: v čem spočívá konvenční jazyková vybavenost rodilého mluvčího, která mu umožňuje normální verbální interakci.
Kladení této otázky vychází z předpokladu, že jazyková struktura je neoddělitelně spjata s kognitivním a komunikativním chováním mluvčích, a tato hlediska tedy musí být součástí adekvátního popisu a vysvětlování jazykových jevů. Základní jednotkou gramatické analýzy je bipolární znak (?konstrukce?), který spojuje formu a význam či funkci dané jazykové struktury v jeden konvenčně chápaný celek.
Konstrukční reprezentace jsou založené na empiricky prokazatelných vlastnostech zkouman ého jevu a formulují hypotézy o podstatě lingvistické vybavenosti mluvčích. Konstrukční gramatika nepracuje s pojmem apriorně dané univerzální struktury, ale pouze s univerzální platností základních kombinačních postupů, které vycházejí z obecných kognitivních procesů a z principů lidské interakce.