Tematické okruhy:
I. Jesličky v kontextu Brideliovy literární tvorby
Jesličky v kontextu bohemikální hymnografie
Jesličky v kontextu soudobé středoevropské hymnografie
II. Hymnorum Thesaurus Bohemicus a stav jeho realizace, další hymnografické (bohemikální, středoevropské) databáze a katalogy
Kritika dosavadních edic české hymnografie střední doby, kritika dosavadních edic Jesliček
III. Návrh písňového katalogu Jesliček, české a cizojazyčné prameny a předlohy Jesliček, otázka textových variantů
Fridrich Bridelius (Bridel, Brýdl) se stal synonymem českého barokního básníka a jeho skladba Co Bůh? Člověk? synonymem české barokní poezie. Výrazně inspirující roli sehrál tento český jezuitský misionář 17. století i v dějinách české literárněvědné barokologie: brideliovské bádání přineslo zásadní pramenné objevy, různorodé ediční projekty, metodologicky inspirující studie i vášnivé diskuse a polemiky, a výrazně přispělo nejen k probuzení zájmu o české (literární) baroko, ale též k profilování samotné disciplíny.
V kurzu soustředíme svou pozornost na Brideliovu hymnografickou tvorbu, především na jeho kancionál Jesličky (1658), přičemž se budeme věnovat dosud převážně opomíjeným dimenzím Bridelia-hymnografa (tvůrce kancionálu, znalec staročeské duchovní písně i hymnografické tradice). Po orientačním vhledu do autorského kontextu i soudobé hymnografické situace budou tvořit těžiště semináře kritické reflexe dosavadních edic české raněnovověké hymnografie včetně výborů Jesliček (a diskusí s nimi spojenými), atribuční kritika repertoáru Jesliček a diskuse o adekvátní podobě písňového katalogu, který by zachytil všechna specifika Brideliova zpěvníčku.
Kurz je koncipován jako dvousemestrální a je úzce navázán na mezioborový projekt edice Brideliových Jesliček.