Tematické okruhy:
1. Historie romské autorské tvorby v ČR. Dějinný kontext. Základní specifika romské literatury. Možnosti a limity literárněvědné reflexe.
2. Romské folklorní žánry. Sociokulturní funkce romského fokloru. Paramisa, giľa, vakeribena a tradiční vyprávěcí situace. Ohlasová tvorba. (Vladislav Haluška, František Demeter, Agnesa Horváthová, Helena Demeterová, Gejza Horváth)
3. Reflexe a rehabilitace vlastních dějin. Autorské etnogenetické legendy. (Michal Šamko, Margita Reiznerová, František Demeter)
4. ?Zlatý věk? romství v předválečných osadách na Slovensku. Romipen jako sacrum. (Andrej Giňa, Vlado Oláh, Tera Fabiánová, Andrej Pešta, Irena Eliášová)
5. Romská hudba. Romský jazyk. (Margita Reiznerová, Ilona Ferková)
6. Hledání identity ve vztahu k majoritě ? ideál i stín. Způsoby sebevymezování. Fiktivní specifika. (Patrik Čonka, Ilona Ferková, Vlado Oláh, František Demeter)
7. Zkouška identity ve smíšených manželstvích. (Ilona Ferková, Tera Fabiánová, Gejza Horváth)
8. Gadže a jejich instituce jako způsoby ohrožení. Ukradené děti. (Ilona Ferková)
9. Druhá světová válka a romský holocaust. (Michal Šamko, Elena Lacková, Hilda Pášová, Roman Erös)
10. Orální historie. Vzpomínková próza. (Tera Fabiánová, Po židoch cigáni, Elena Lacková, Magda Hoffmanová)
11. Báseň jako apel. Obrozenské tendence v romské poezii. (Jan Horváth, Vlado Oláh, Agnesa Horváthová, Emil Cina)
12. Od obrozenství k autorské autonomii. (Erika Olahová)
Seminář nabídne bližší pohled na dosud málo reflektovaný fenomén romské autorské tvorby v ČR. Po dvou úvodních hodinách zaměřených na obecnější historické a kulturněteoretické otázky se bude zabývat konkrétními texty různých současn ých autorů. Romské písemnictví bude chápáno v kontextu etnoemancipačního hnutí, tzn. s důrazem na svou funkční mýto- a normotvornou zatíženost. Jednotlivé okruhy sledují různé možnosti vyslovení moderní romské identity.
Práce v semináři předpokládá důkladnou domácí přípravu včetně zpracování krátkých příspěvků a podnětů do diskuse. Program je po dohodě možné obohatit besedou s některým z probíraných autorů, eventuálně lektorovanou návštěvou Muzea romské kultury v Brně.
Pro účast v kurzu se nevyžaduje znalost romštiny, všechny texty jsou dostupné v češtině.