1. Přístupy k jazyku: strukturní, komunikační a kognitivní. Lingvistika kognitivně-kulturní. Lingvistika jako humanitní (filologická) disciplína. Přesahy k jiným oborům.
2. Kognice a principy kognitivní lingvistiky: tělesné ukotvení významu, zkušenostní realismus, metafora a metonymie. Kognitivní lingvistika znakových jazyků.
3. Teorie konceptuální metafory, typy metafor. Metonymie. Příběh a parabola. Mentální prostory a blendy. Uplatnění metafory v gramatice (na příkladech).
4. "Tělo v mysli": představová (tělesná) schémata jako základ konceptuálního systému.
5. Kategorizace: přístup "aristotelský" vs. kognitivistický. Kategorizace v aspektu horizontálním (prototyp / stereotyp) a vertikálním (kategorie základní, nadřazená a podřazená).
6. Stereotyp / prototyp a metody jeho zjišťování a verifikace. Stereotyp a konotace.
7. Kategorizace a význam. Denotace a konotace, kognitivní definice významu.
8. Jazykový obraz světa a mateřský jazyk. Jazyk a hodnoty.
9. Antropocentrismus a opozice "vlastní - cizí" jako základní principy jazykového obrazu světa.
10. Univerzální a relativní. Mezikulturní ("cross-cultural") sémantika a pragmatika. Teorie klíčových slov (A. Wierzbicka).
Přednáška představuje základní obrysy dnešní kognitivn ě a kulturně orientované lingvistiky a etnolingvistiky. Ukazuje kognitivní přístup k jazyku jako komplementární vzhledem k přístupu strukturnímu a komunikačnímu.
Opírá se zejména o teorie americké kognitivní lingvistiky (George Lakoff, Mark Johnson, Mark Turner), o polskou kulturně orientovanou lingvistiku a etnolingvistiku (Jerzy Bartmiński, Janusz Anusiewicz) a o mezikulturní sémantiku - hledání univerzálií, kulturně klíčová sloova ap. (Anna Wierzbicka).