Tematické okruhy:
- pobělohorská rekatolizace jako ?katolické obrození"
Reflexe literárních tradic Čech a Moravy v díle Bohuslava Balbína a jiných barokních dějepisců; představa literárního kánonu; barokní kazatelství jako zdroj hodnotících soudů o ?obrozené" kultuře.
- svatojanská legenda - bod konceptuálního zlomu
Reakce českých katolických elit na dokumenty, které zpochybnily historickou autenticitu sv. Jana Nepomuckého; krize barokního konceptu české kultury; nástup osvícenství a sekularizace.
- Josef Dobrovský - léčba sekulární vědou
Dobrovského periodizace dějin české literatury; kl íčové mezníky a hodnotící soudy; noetická východiska; význam jazykovědy pro koncept literárního kánonu.
- katoličtí osvícenci - J. L Ziegler a východočeský okruh
Literatura ve službách probuzení osvíceného křesťana; reflexe barokní tradice; didaktická funkce literatury; zrod dětské literatury; věda či víra?
- Jungmannův koncept národa
Jungmannovci a jejich představy o literatuře; koncept vzkříšení národa; hodnocení dosavadní literární tradice; význam jazyka pro literární tvorbu.
- Václav Stach - první alternativa
Vyloučení konkurenčních konceptů národní literatury; význam prozodických sporů pro koncept českého národa.
- Bernard Bolzano - druhá alternativa
Bolzanův koncept národa; noetický základ Bolzanova myšlení; příčiny neúspěchů; bolzanovská generace českých obrozenců.
- Karel S. Amerling - třetí alternativa
Amerlingova Budeč jako alternativní koncept národa; noetické pozadí Amerlingovy pedagogiky; funkce literatury v projektu Budče.
- František Palacký - nalezení tvaru
Palackého estetické úvahy; inspirace Hegelem; koncepce Dějin a její význam pro konstrukci národní identity; obrozenecký proces v interpretaci Otce národa.
- Katolické národní obrození - Vyšehrad
Katolická reakce na sekularizaci konceptu národa; V. Štulc a jeho pokus o alternativu; katoličtí autoři; představa o kánonu a literární tradici.
- Katolické národní obrození - Velehrad
Pokus o moravské obrození; cyrilometodějský kult součástí konceptu národa; F. Sušil a jeho interpretace literární tradice a kánonu.
- Pozitivistická literární historie
První pokusy o vědeckou reflexi národního obrození; důsledky pozitivistické metodologie pro konceptualizaci obrození; první kompendia dějin české literatury.
- Masarykův koncept národního obrození
Spor o Rukopisy; noetický podklad Masarykových tezí o humanitě; role spisovatele a význam literatury v české kultuře; představy o literárním kánonu.
- Strukturalistický popis - F. Vodička a F. Kutnar
Noetické pozadí strukturalismu; Vodičkova a Kutnarova aplikace metodologie; strukturalistický výkladový model národního obrození.
- Zdeněk Nejedlý - komunistická interpretace
Nejedlého výkladový model; důsledky pro hodnocení literární tradice a vymezení kánonu; využití díla A. Jiráska; pedagogická koncepce.
- Vladimír Macura - národní obrození jako kulturní typ
Sémiotická interpretace národního obrození; noetické pozadí; klíčové pojmy.
- Miroslav Hroch - pohledem historika
Hrochův výkladový model obrození a jeho noetické pozadí; srovnání s V. Macurou; klíčové pojmy.
- Robert B. Pynsent - obrození pohledem britského bohemisty
Pynsentův výkladový model obrození a jeho noetické pozadí; srovnání se současnou českou literární historií.
Seminář se pokusí nabídnout různorodý a mnohovrstevnatý pohled na problematiku českého a moravského národního obrození. V centru pozornosti se ocitnou teoreticky podložené pokusy o konceptualizaci tohoto literárně - historického fenoménu.
Analýza noetického podloží jednotlivých výkladových modelů národního obrození povede nejen k hlubšímu porozumění vývoji české literární historie, teoretizující pohled by navíc mohl, jak věřím, inspirovat studenty k vlastním snahám o literárně - historickou konceptualizaci.