Kapitoly z dějin (literárně)kritického myšlení v Čechách
Volitelný seminář
Úterý 9.10-10.40
Vyučující: Doc. PhDr. Daniel Vojtěch, Ph.D.
Požadavky k atestaci:
Pro zápočet jedno delší a jedno kratší vystoupení. V případě atestace typu zkouška analytická písemná práce (kolem 10 stran - kritika pramenů a literatury předětu).
Tematické okruhy:
Co je kritika? Otokar Fischer o kritice a F. X. Šalda o „zradě vzdělanců“
Co je to „bullshit“ a jak mu čelit? H. G. Frankfurt: On Bullshit.
Co se smí a co se nesmí? Josef Kodíček, Otokar Fischer, Pavel Fraenkl a Oldřich Králík o Šaldových pseudonymech a autostylizaci.
Kritika a polemika. A. Schopenhauer: Eristická dialektika.
Smysl pamfletu. Jaroslav Durych: Ejhle, člověk! Petr Rezek: Démanty české filozofie.
Kritika jako útěcha a alternativa. E. Rádl: Válka Čechů s Němci a Útěcha z filozofie. 7. Kritika a interpretace (umění číst a psát v kontextu), kritik a producent. Příklady nových situací: J. Grossman jako kritik, J. Vohryzek, J. Lopatka, J. Opelík.
Tématem semináře je povaha, úloha a předmět kritiky, nepohodlné tvůrčí aktivity, která zakládá debatu o problémech moderní doby a podává její symbolický rozvrh. Nejde zde pouze o kritiku v jejích zvláštních oborech (literární, výtvarná...), nýbrž o kriticismus jako výraz sebevědomé modernosti usilující o diferenciaci a hodnotovou orientaci v podstatně nezajištěném světě.
Jde také o to ukázat kritiku jako formativní a často i stylotvornou iniciativu moderní kultury v Čechách - od Dobrovského, přes Havlíčka a Masaryka po nedávnou současnost.