1. Obecný úvod - lexikologie a lingvistika, jazyk a myšlení, slovo a pojem
2. -
3. Lexikální sémantika - lexém a jeho funkce (slovo, pojmenování), lexikální význam, jeho konstituování a vztahy
4. -
5. Vztahy lexikálních jednotek - paradigmatika a syntagmatika slovníku (polysémie, homonymie, synonymie, antonymie, hyponymie; kompatibilita, kolokabilita)
6. Systém ve slovní zásobě - vrstvy slov, expresivita a původ slov
7. Slovní zásoba odborná a neodborná: terminologie, odborná komunikace, (de)terminologizace
8. Slovní zásoba, její vývojové tendence a zachycení ve slovnících
9. Lexikální onomaziologie - procesy přímé a nepřímé nominace (obraznost pojmenování, metafora, metonymie); frazeologie a idiomatika
10. -
12. Tvoření slov - pojet í slovotvorby, základní pojmy, slovotvorné způsoby, postupy a typy, onomaziologické kategorie slov
Kurz zahrnuje hodinovou přednášku a dvouhodinový seminář týdně. Obě formy výuky na sebe navazují a doplňují se.
Přednáška se v časti lexikologické věnuje lexémům, jejich vymezení, obecnějším aspektům (lexikálního) významu, jeho analýzy (vztah jeho denotativních a konotativních složek) a paradigmatickým a syntagmatickým vztahům lexémů, v části slovotvorné popisu slovotvorného systému a základních prostředků a procesů tvoření slov v současné češtině. Zahrnut je i krátký lexikografický úvod, představující v přehledu vývoj a současný stav české lexikografie.
Seminář aplikuje základní lexikologické, lexikografické a slovotvorné pojmy uvedené a objasněné v přednášce na aktuální jazykový materiál. Procvičuje a demonstruje různé aspekty a vztahy lexikálního a slovotvorného systému češtiny. Seznamuje se základními slovníky, které slovní zásobu zpracovávají z různých hledisek.