Přednášková témata Variační sociolingvistika:
1) Podoby jazykové variace
2) Metody výzkumu jazykové variace
3) Typy přepisu, transkripčn í nástroje
4) Proměnné ve variační sociolingvistice
5) Variace na různých jazykových rovinách
6) Limity variační sociolingvistiky
7) Dialektometrie, historická sociolingvistika Cvičení k variační sociolingvistice
1. Kvantitativní prezentace dat v publikovaných výzkumech
2. Transkripce v programu ELAN
3. Stylová variace a sociální variace, korpusová data Dialektologie:
1) Jazyková variabilita zeměpisně: spis. č. jako nejunifikovanější jazyk s nejdelší spis. tradicí ze středoevr. prostoru (pragocentrismus spisovné češtiny: středočeské nářečí a obecná čeština); proč a jak studovat nářečí (vývoj nespoutaný kodifikací řešící různým způsobem táž/podobná systémová pnutí; bohatství národního jazyka; chronologie promítnutá do prostoru - vrstvení izoglos; nejstarší zjistitelný stav, historická dialektologie /gramotné elity produkující historické texty/ a zahraniční čeština jako cesta poznání starší mluvené češtiny); vznik nářečí (otázka kmenového osídlení, geneze dnešních nářečí - tradiční teritoriální dialekt jako projev jisté konstelace proměnných: kdy, kde, jak); milníky ve vývoji české dialektologie a současné projekty (projekt ČJA; Slovník nářečí českého jazyka; korpus Dialekt, aplikace Mapka); hlavní svazky izoglos - rozdělení českých nářečí v širším smyslu, jazykové kontinuum a problémy s vymezením nářečních hranic; moravská čeština
2)-6) Hlavní znaky českých nářečí v širším smyslu: středočeská skupina, jzč. skupina, svč. skupina atd.
7) Čeština v kontaktu s jinými jazyky; mikrojazyk laština, brněnské hantec a emblematická funkce nářečí, stylizace nářečí ve filmu a beletrii Cvičení k dialektologii - jádrem je rozbor audioukázek a transkripcí jednotlivých nářečních skupin:
1. Středočeská nářečí, obecná čeština, historické dialektismy, lingua Moravica
2. Jihozápadočeská nářečí
3. Severovýchodočeská nářečí
4. Českomoravská a středomoravská nářečí
5. Východomoravská nářečí
6. Slezskomoravská nářečí a česko-polský smíšený pruh
7. Čeština v zahraničí
8. Kontakt s jinými jazyky na českém území
Seminář se zaměřuje na problematiku jazykové variace češtiny, a to jak z hlediska dialektologického, tak z hlediska variačně sociolingvistického. Studenti se seznámí s dosavadními poznatky o českých a moravských nářečích a o městské mluvě a s metodami dialektologického a variačně sociolingvistického výzkumu.
Pozornost bude věnována rovněž zpracování materiálu, zejména pak transkripci.