1. Základní poučení o práci se starými tisky a rukopisy (včetně čtení fraktury).
2. Seznámení s nejdůležitější sekundární literaturou (v tištěné i elektronické podobě) a prací s ní (zejména s Knihopisem, soupisy rukopisů, edicemi, paleografickými čítankami apod.).
3. Poučení o nejdůležitějších typech dochovaných raněnovověkých rukopisů, místech jejich uložení a možnostech a způsobech jejich studia.
4. Základní poučení o dějinách knihtisku, způsobech výroby, vydávání a distribuce knih v raném novověku, vztazích mezi autorem, tiskařem a sazečem, vztazích mezi knihami tištěnými a rukopisnými apod.
5. Stručné seznámení s obrazovou složkou zkoumaných tisků a rukopisů po stránce formální i obsahové (grafické techniky, základy křesťanské ikonografie).
6. Četba vybraných textů, jejich rozbor po stránce jazykové (hláskoslovné, morfologické, syntaktické, lexikální apod.) i obsahové a jejich zařazení do dobových souvislostí.
7. Stručné poučení o problematice vydávání raněnovověkých textů, seznámení s vybranými vzorovými edicemi, vlastní edice krátkého textu.
Kurs je zaměřen na analýzu českých tištěných i rukopisných textů 17. a 18. století a jejich zasazení do širších dobových a kulturních souvislostí; v každém semestru jsou vybírány jiné texty, které spolu nějak tematicky či žánrově souvisejí. Po základním uvedení do problematiky, seznámení s odbornou literaturou a metodikou práce se staršími texty a po procvičení základů čtení studenti pracují s jednotlivými texty, a to takovým způsobem, aby byli nejen schopni jim porozumět, všestranně je rozebrat a zařadit je do souvislostí, ale aby byli v zásadě schopni i pořídit jejich kritickou edici.