Tématické okruhy pro zimní semestr:
1) středověk: vymezení pojmu, fáze středověké kultury, antické dědictví, církevní proud, barbarský proud: christianizace epických skladeb (jak se vyvíjel pojem středověk, jak periodizovat jednotlivé fáze středověké kultury, role a význam antického dědictví pro středověkou kulturu a spiritualitu, vliv vergiliánského mýtu pro středověk, římské divadlo jako inspirace pro tzv. duchovní dramata, vztah církevní vzdělanosti k antické kultuře, původní nekřesťanské epické skladby, skandinávské ságy, germánská mytologie a jejich postupná christianizace)
2) Artušovský cyklus a grálská mytologie, vrcholné období rytířských románů a rytířské epiky (zrození artušovské legendy a její význam pro rytířskou epiku, zrození grálské mytologie a tzv. graalsgemeinschaft - význam a role svatého grálu, grálská epika a její proměna z rytířského dobrodružného románu v iniciační epické skladby, grálský mýtus a postava Josefa z Arimatie - tzv. Páté evangelium, rytíř Parsifal v germánské a keltské tradici, proměny a významy svatého grálu, grálská symbolika a Karlštejn)
3) Středověká poezie: vagantská a klerikální lyrika, minnesang a trobadorská poezie (zrození středověké poezie na pozadí antické lyriky a arabské milostné poezie, trobadorská lyrika a kurtoazní kultura v jižní Francii, přenesení trobadorské tradice do německého minnesangu a jeho vliv na českou středověkou milostnou poezii, spojení milostné poezie s mariánským kultem, studentská a vagantská satirická poezie, tvorba parodické poezie v klá šterním prostředí, aktualizace světských témat (opilství, erotika, lidské hříchy a slabosti) v tvorbě klášterních básníků)
4) Renesance: vymezení pojmu, fáze renesanční kultury, protorenesance (význam pojmu renesance, transhistorické chápání renesance, charakteristické rysy renesančního myšlení, platónská a novoplatónská filosofie jako základ renesančního myšlení, zrození přírodních věd, postavení lidské individuality v renesančním světě, renesance jako návrat k antice nebo hra na antiku(?), metafora karnevalu v renesančním světe)
5) Renesanční poezie a próza, dolce stil nuovo, renesanční epika, umění dvora Lorenza di Medici, komedie dell´arte (druhy renesanční poezie, významní renesanční básníci, renesanční poezie a antická římská básnická tradice, renesanční divadlo na pozadí mladší attické komedie a římské komedie) Tématické okruhy pro letní semestr: Archetypy a mytologie: sumerské a babylonské mýty Homér a homérské zpěvy: řecká epika v rámci řecké mytologie Řecká tragédie: Sofoklés, Eurípidés, Aischylos Řecká lyrická poezie: Sapfó Řím a řecká tradice. Hledání kořenů, konstituování klíčových předpokladů a východisek římské kultury. Starořímský proud – zrození římského ideálu: Cato Censorius. Mladořímská moderna (neotérikové): Catullus. Římský epikureismus a euhemerismus: Lucretius. Vrcholné období římské prózy a rétoriky: Cicero, Caesar, Sallustius. Zlatý věk římské poezie: Vergilius, Horatius, Ovidius. Židé a alexindrijská vzdělanost: mezi Starým a Novým zákonem Stříbrný věk římské literatury: Seneca, Lucanus, Petronius, Iuvenalis Zrození křesťanské literatury: Sv. Jeroným a Vulgata Pozdní Řím: Quintilianus, Suetonius, Apuleius.
Anotace pro zimní semestr: Seminář v zimním semestru je zaměřen na kořeny a základy evropské kultury období středověku a renesance. Jeho cílem je seznámit s vývojem a proměnami jednotlivých literárních žánrů, témat a námětů s ohledem na jejich návaznost na tradici antickou. Seminář se soustředí na několik základních okruhů: pohanské a předkřesťanské epické skladby, rytířské, grálské a artušovské romány a legendy, vývoj a proměny lyrické poezie. Jednotlivá témata budou vysvětlena na základě čtených a diskutovaných ukázek z primární literatury.
Anotace pro letní semestr: Seminář se zaměří na klíčové kulturní, umělecké, filosofické a spirituální proměny, pohyby a proudy starověké řecké a římské literatury od archaického období až po nástup křesťanství. Cílem předmětu je přehledově a v základních obrysech seznámit s vývojem starověkého písemnictví na základě četby vybraných textů, reprezentujících určité období a specifické proměny kulturního prostoru. Okrajově se seminář také zaměří na archetypální motivy sumerské a babylonské mytologie, dále na souvislosti řecké a římské kultury s kulturou a tradicí judaistickou, raně křesťanskou a v závěru i na napětí mezi západní a východní částí římského impéria.