Studenti budou seznámeni se základními funkcemi digitálního fotoaparátu a digitální videokamery a jejich využitím v praxi. Seminář se bude věnovat praktickému nácviku fotografování, zejména statických objektů - osob produkujících znaky znakového jazyka (popř. prstovou abecedu, pomocné artikulační znaky, tvary ruky) a natáčení neslyšících i slyšících osob při produkci znakového jazyka v ateliéru i v přirozeném prostředí (jedná se zejména o statické i dynamické záznamy jednoho objektu, řízené komunikace dvou a více objektů či přirozené komunikace dvou a více objektů). Studenti by měli být schopni vytvořit vhodné podmínky pro fotografování a natáčení v ateliéru (světelné podmínky – práce se studiovými světly, volba vhodného pozadí, oblečení figuranta atd.). Student by měl být schopen v přiměřené kvalitě (správná obrazová skladba, velikost záběru atd.) zachytit vše relevantní pro daný úkol. Absolvent semináře by měl také umět upravit a zpracovat pořízené fotografie a natočený materiál na počítači (opatření fotografií nápisy, šipkami či jinými symboly, úprava barevnosti fotografií, sloučení, prolnutí fotografií, střih videozáznamu atd. Studenti budou pracovat v těchto programech: Xara Photo Graphic Designer, a Magix Movie Edit Pro 2015.
Základní témata: 1. Seznámení s technickým vybavením ateliéru a laboratoře. 2. Práce s digitální zrcadlovkou NIKON D5200 18-105 VR kit (základní nastavení, manuální programy (čas, clona, ISO) 3. Fotografování figuranta (znaky ČZJ) v ateliéru (použití stativu, studiových světel atd.) 4. Práce s digitální kamerou (základní nastavení, umístění na stativ, připojení k nahrávací technice) 5. Natáčení figuranta/figurantů v ateliéru (projevy v ČZJ) 6. Práce s fotografií v grafickém programu Xara Photo Graphic Designer 7. Práce s videem v programu Magix Movie Edit Pro 2015 8. Elicitace v přirozeném prostředí (práce s respondenty, kamerou) 9. Zpracování získaného materiálu, jeho anotace a analýza (Elan)
Práce v ateliéru s digitálním fotoaparátem a videokamerou a následné zpracování materiálu v grafických a střihových programech.
Obecný dodatek k povinné účasti na výuce v ZS 2021/2022: Výuka bude probíhat v souladu s aktuálně platnými protiepidemickými opatřeními. Jsme přesvědčeni, že všichni studenti chápou, že je jejich osobní účast na výuce a aktivita v každém z předmětů důležitá, a udělají vše pro to, aby se do výuky co nejvíce a co nejaktivněji zapojili. Pokud by nastala situace, že by se student z vážných důvodů (nemoc, karanténa, izolace apod.) nemohl (prezenční/distanční) výuky zúčastnit, je nutné, aby se neprodleně spojil s vyučujícím a domluvil se s ním na náhradním či alternativním způsobu práce, aby co nejlépe naplnil obsah a cíle výuky a zodpovědně se připravil na závěrečnou atestaci.