Cílem předmětu je umožnit studentům ověřit si v praxi znalosti a dovednosti (včetně zkušeností z tzv. pedagogických výstupů), které si osvojili v předcházejícím studiu oboru, zejména pak v rámci předmětů specializačního modulu Vzdělávání neslyšících.
Celková délka praxe jsou čtyři týdny (celkem 120 hodin). Je realizována ve čtyřech různých zařízeních, a to jako praxe převážně náhledová. Dvě z praxí mohou být průběžné (např. 2 hod/týden po dobu jednoho semestru; celkem 30 hodin), ostatní pak souvislé (většinou týdenní; každá po 30 hodinách).
Není žádoucí, aby praxe probíhaly pouze ve školách pro sluchově postižené. Důraz je naopak kladen na to, aby student praxe absolvoval v typově a komunikačně rozličných zařízeních. Žádná z praxí však nesmí proběhnout v zařízení, v němž student pracuje či pracoval.
Z každé praxe si student vede souhrnný přehled o praxi (po ukončení praxe jej potvrzuje fakultní učitel) a pedagogický deník. Tyto dokumenty – spolu s hodnocením praxe vyhotoveným a podepsaným fakultním učitelem – n ásledně slouží jako podklad pro reflexi praxe, již student provádí při osobní konzultaci s vyučující předmětu (všechny podklady k praxím ukládá student do příslušného kurzu v Moodlu).
Strukturovaná pedagogická praxe, součást specializačního modulu 5: Vzdělávání a neslyšící.
V souladu s Pravidly pro organizaci studia na FF UK (V. úplné znění ze dne 13. 5. 2022) je možno atestaci z tohoto předmětu složit nejpozději do konce akademického roku bezprostředně následujícího po ročníku, ve kterém si student tento předmět zapsal, a to v souladu s harmonogramem příslušného akademického roku.