Seminář se zaměřuje se na dílčí téma psané češtiny českých neslyšících. Specifika vyjadřování času v psaných projevech neslyšících jsou pojednána v širším rámci vyjadřování času v mluvených a ve znakových jazycích a také usouvztažněna s typickými rysy psaných projevů neslyšících.
Při analýze textů českých neslyšících se pozornost soustředí na možné interference z českého znakového jazyka, zejm. na interference související s lexikálním vyjadřováním času v ČZJ a s konstituováním tzv. časových rámců. Důraz je kladen na praktické uplatnění nabytých znalostí a dovedností, ale i na schopnost kritického čtení odborných studií. Základní témata: čas v mluvených jazycích, čas v češtině, čas ve znakových jazycích včetně ČZJ, typické rysy psaných projevů anglických a českých neslyšících, čas (přítomný, minulý, budoucí) v psané češtině českých neslyšících.
Slovesný čas v psané češtině českých neslyšících vs. čas ve znakových jazycích, zejména v českém znakovém jazyce.
Obecný dodatek k povinné účasti na výuce v ZS 2021/2022: Výuka bude probíhat v souladu s aktuálně platnými protiepidemickými opatřeními. Jsme přesvědčeni, že všichni studenti chápou, že je jejich osobní účast na výuce a aktivita v každém z předmětů důležitá, a udělají vše pro to, aby se do výuky co nejvíce a co nejaktivněji zapojili. Pokud by nastala situace, že by se student z vážných důvodů (nemoc, karanténa, izolace apod.) nemohl (prezenční/distanční) výuky zúčastnit, je nutné, aby se neprodleně spojil s vyučujícím a domluvil se s ním na náhradním či alternativním způsobu práce, aby co nejlépe naplnil obsah a cíle výuky a zodpovědně se připravil na závěrečnou atestaci.