Charles Explorer logo
🇨🇿

PVS/VS Korpus a metody výzkumu znakového jazyka

Předmět na Filozofická fakulta |
ACN300325

Sylabus

Lenka Okrouhlíková  

Studenti budou seznámeni se základními funkcemi digitálního fotoaparátu a digitální videokamery a jejich využitím v praxi. Seminář se bude věnovat praktickému nácviku fotografování, zejména statických objektů - osob produkujících znaky znakového jazyka (popř. prstovou abecedu, pomocné artikulační znaky, tvary ruky) a natáčení neslyšících i slyšících osob při produkci znakového jazyka v ateliéru i v přirozeném prostředí (jedná se zejména o statické i dynamické  záznamy jednoho objektu, řízené komunikace dvou a více objektů či přirozené komunikace dvou a více objektů). Studenti by měli být schopni vytvořit vhodné podmínky pro fotografování  a natáčení v ateliéru (světelné podmínky – práce se studiovými světly, volba vhodného pozadí, oblečení figuranta atd.). Student by měl být schopen v přiměřené kvalitě (správná obrazová skladba, velikost záběru atd.) zachytit vše relevantní pro daný úkol. Absolvent semináře by měl také umět upravit a zpracovat pořízené fotografie a natočený materiál na počítači (opatření fotografií nápisy, šipkami či jinými symboly, úprava barevnosti fotografií, sloučení, prolnutí fotografií, střih videozáznamu, opatření záznamu titulky atd.). Studenti budou pracovat v těchto programech: Xara Photo Graphic Designer, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator a Magix Movie Edit Pro 2015. Získané znalosti budou využity při vlastní výzkumné činnosti – semestrálním projektu. 1.      Seznámení s technickým vybavením ateliéru a laboratoře. 2.      Práce s digitální zrcadlovkou NIKON D5200 18-105 VR kit (základní nastavení, manuální programy (čas, clona, ISO) 3.      Fotografování figuranta (znaky ČZJ) v ateliéru (použití stativu, studiových světel atd.) 4.      Práce s digitální kamerou (základní nastavení, umístění na stativ, připojení k nahrávací technice) 5.      Natáčení figuranta/figurantů v ateliéru (projevy v ČZJ) 6.      Práce s fotografií v grafickém programu Adobe Photoshop a Illustrator 7.      Práce s fotografií v grafickém programu Xara Photo Graphic Designer 8.      Práce s videem v programu Magix Movie Edit Pro 2015 9.      Elicitace v přirozeném prostředí (práce s respondenty, kamerou)     dr. Petráňová  

Kurz se bude zabývat různými metodami výzkumu a technického zpracování projevů ve znakových jazycích - v té souvislosti budou studenti seznámeni i s relevantními nástroji (ELAN atd.). Zvláštní pozornost bude věnována korpusům znakových jazyků a tvorbě testů znakových jazyků. V návaznosti na probíraná tmata budou studenti také seznámeni s obecně platnými zásadami projektového managementu a jejich vhodnou aplikaci v oblasti Deaf Studies.

Anotace

Práce v ateliéru s digitálním fotoaparátem a videokamerou a následné zpracování materiálu v grafických a střihových programech.

Korpus a metodika výzkumu znakového jazyka. Základy projektového managementu při tvorbě a řízení projektů. Specifika tvorby testů znakových jazyků. U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.