Charles Explorer logo
🇨🇿

Společný evropský referenční rámec a čeština pro neslyšící

Předmět na Filozofická fakulta |
ACN300328

Sylabus

V první části semináře se studenti seznámí s dokumenty:

Společný evropský referenční rámec pro jazyky. Jak se učíme jazykům a jak v jazycích hodnotíme; Čeština jako cizí jazyk. Úroveň A1; Čeština jako cizí jazyk. Úroveň A2; Čeština jako cizí jazyk. Úroveň B1; Čeština jako cizí jazyka. Úroveň B2.; Evropské jazykové portfolio - příručka pro učitele a školitele.

Jednotlivé dokumenty budou rozebírány se zřetelem ke specifickým jazykovým potřebám neslyšících žáků a studentů a uvedeny do souvislosti s výukou českého jazyka pro neslyšící. Studenti se seznámí s typy testů, které odpovídají jednotlivým úrovním hodnotících deskriptorů, a prostudují učebnice češtiny pro cizince, které se svým obsahem opírají o referenční popis češtiny pro různé úrovně.

V druhé části semestru se studenti budou zabývat tím, jak s dokumenty pracovat při zpracovávání obsahu učiva (osnov, školského kurikula) pro neslyšící žáky základních a středních škol. Do hloubky se potom seznámí s částmi dokumentů, které popisují rozvoj sociokulturních a pragmatických dovedností v jazyce. Prakticky budou rozebírat také to, které sociopragmatické dovednosti (v souladu s popisem češtiny jako cizího jazyka) rozvíjet u neslyšících - proč a jak.

Anotace

Společný evropský referenční rámec pro jazyky a výuka češtiny u neslyšících žáků, učebnice, učební dokumenty a vzdělávací kurikula. U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.