Morfologie: slovesa: prohloubení a rozšíření znalostí; praktické procvičování především problémových jevů - valence sloves (opakování, pokračování), slovesné předpony + vid, podmiňovací způsob (mj. spisovné X nespisovné X hyperkorektní tvary pomocného slovesa), trpný rod (mj. zvratná slovesa X trpný rod zvratný), zvratná slovesa, v této souvislosti také pozice příklonek ve větě (viz slovosled). Srovnávání vertikálního a horizontálního výkladu české gramatiky na probíraných a procvičovaných jevech (např. konjugace sloves).
Lexikologie: prohloubení a rozšíření znalostí; uvědomování si slovotvorných principů, příbuznosti slov, samostatné rozšiřování si slovní zásoby (synonyma, antonyma); vždy v souvislosti s probíraným a procvičovaným tématem, čteným či produkovaným textem.
Syntax: prohloubení a rozšíření znalostí; uvědomování si syntaktických vztahů ve větě; vždy v souvislosti s probíraným a procvičovaným tématem, čteným či produkovaným textem; uvědomování si propojení morfologie a syntaxe (slovní druhy / větné členy, valence, slovosled).
Slovosled české věty - prohloubení a rozšíření znalostí (aktuální větné členění, gramatická pravidla, rytmické faktory / významové celky a pozice ve větě), ve vztahu k syntaxi i stylistice (příklady a korektury nevhodného slovosledu).
Text: poznámky, výtah, shrnutí, anotace.
Stylistika: zam ěření na styl administrativní a odborný - četba s porozuměním, vlastní produkce stylisticky různorodých textů (styl textu - adresát textu).
Spisovná X nespisovná čeština. Frazeologie, nepřímá /obrazná/ pojmenování.
Práce se slovníky a odbornými příručkami - prohloubení a rozšíření znalostí, praktické používání.
Individualizace výuky; reflexe vlastních chyb, práce s chybou ve vlastním i cizím textu (korektury textů podle různých kritérií, funkce Revize v textovém editoru aj.); diskuse o problémových jevech. Kontrastivní pojetí výuky: ČJ - ČZJ.
Seminá ř rozvíjí a upevňuje kompetence neslyšících studentů v psané a čtené češtině. Hlavní témata výuky: morfologie + syntax - zaměření na problémové jevy v psaných textech českých neslyšících; práce s textem - percepce i produkce stylisticky různorodých textů, zaměření na odborný text; práce s chybou; česká frazeologie.
U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v
Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.