Jedním ze základních východisek kognitivnělingvistického a antropolingvistického přístupu je tělesné ukotvení lidské kognitivity i jazyka („bodycentrismus“). Tělo a tělesnost se zásadně promítá do každého jazyka, do jeho hlubokých pojmových struktur i do významu slov (resp. znaků).
V semináři bude věnována pozornost některým aspektům tohoto tématu. Budeme společně sledovat např. uplatnění představových schémat, jako je NÁDOBA, NAHOŘE – DOLE, ROVNOVÁHA, ČÁST – CELEK aj., ve významu názvů tělesných částí – somatismů (které ovšem nereferují zdaleka jen k tělu a mají nezřídka axiologickou platnost).
Podle zájmu účastníků se kromě studia somatismů soustředíme i na další aspekty tělesnosti, které se specificky promítají do jazyka (a komunikace v širokém smyslu slova) a prostřednictvím metaforických či metonymických extenzí utvářejí český jazykový obraz světa. Využijeme při tom pro inspiraci i některých starších kvalifikačních prací věnovaných tělesnosti v kognitivnělingvistickém rámci.
Seminář ukazuje různé způsoby promítání tělesnosti do jazyka (zejm. do jeho slovní zásoby a frazeologie) a konkrétní možnosti studia tohoto fenoménu kognitivnělingvistickými a etnolingvistickými metodami.