Charles Explorer logo
🇨🇿

PVS/VS Rostliny pohledem etnolingvistiky a kognitivní poetiky

Předmět na Filozofická fakulta |
ACN300850

Sylabus

Seminář je určen pokročilejším studentům, kteří se už s tématem i přístupy k jeho zkoumání seznámili v předchozí výuce (kognitivní lingvistika, etnolingvistika, kognitivní poetika). Bude soustředěn ke zkoumání obrazu vybraných rostlin v českém obrazu světa, a to prostřednictvím jazykových (slovníkových) dat, ale také folklorních textů, důležitých textů kulturních a podle možnosti i textů uměleckých. Metodologie je inspirována lublinským Slovníkem lidových stereotypů a symbolů, jehož II. část (v sedmi svazcích) je věnována právě rostlinám. Součástí semináře bude příprava projektu pro dílnu etnolingvistické lexikografie konanou v rámci Týdne kulturní lingvistiky, kterou 24. 11. povede hlavní redaktorka slovníku S. Niebrzegowska Bartmińska z UMCS v Lublinu. Studenti na ní budou participovat, prezentovat výsledky vlastního zkoumání a mj. tím též přispějí k porovnání českého obrazu vybraných rostlin s polským.

V případě potřeby lze seminář vést i v distanční podobě (samostatná práce, videokonference a komunikace přes platformu Teams).

Anotace

Seminář je určen pokročilejším studentům, kteří se už s tématem i přístupy k jeho zkoumání seznámili v předchozí výuce (kognitivní lingvistika, etnolingvistika, kognitivní poetika). Bude soustředěn ke zkoumání obrazu vybraných rostlin v českém obrazu světa, a to prostřednictvím jazykových (slovníkových) dat, ale také folklorních textů, důležitých textů kulturních a podle možnosti i textů uměleckých. Metodologie je inspirována lublinským Slovníkem lidových stereotypů a symbolů, jehož II. část (v sedmi svazcích) je věnována právě rostlinám. Součástí semináře bude příprava projektu pro dílnu etnolingvistické lexikografie konanou v rámci Týdne kulturní lingvistiky, kterou 24. 11. povede hlavní redaktorka slovníku S. Niebrzegowska Bartmińska z UMCS v Lublinu. Studenti na ní budou participovat, prezentovat výsledky vlastního zkoumání a mj. tím též přispějí k porovnání českého obrazu vybraných rostlin s polským.

V případě potřeby lze seminář vést i v distanční podobě (samostatná práce, videokonference a komunikace přes platformu Teams).